Facebook Google+ Twitter

Dalajlama XIV na Szczycie Noblistów: Tybet nie chce oderwać się od Chin, ale potrzebuje autonomii

"Nie chcemy oderwać się od Chin. Dążenie do niepodległości jest nierealistyczne" – mówił dziś Dalajlama XIV na konferencji w Warszawie. „Ale mamy prawa, o których mówi również konstytucja Chińskiej Republiki Ludowej, i te prawa muszą być wdrażane i traktowane poważnie. Tak się jednak nie dzieje” - dodał Jego Świątobliwość.

 / Fot. PAPDalajlama XIV podkreślił, że obecnie w najlepszym interesie Tybetańczyków leży pozostanie w granicach Chińskiej Republiki Ludowej. Takie są realia, którym trzeba się podporządkować. Rozwinięte gospodarczo Chiny mogą pomóc Tybetowi, który potrzebuje modernizacji. Jednocześnie Dalajlama jasno określił swoje stanowisko co do autonomii dla Tybetu.

Wg Jego Świątobliwości, młode pokolenie chińskich przywódców coraz częściej myśli o -jak to określił - bardziej realistycznym podejściu do problemów Tybetu oraz do walki z korupcją.

Dalajlama XIV przypomniał, że wielu Chińczyków solidaryzuje się z Tybetem, ale teraz konieczne jest prawo, które pozwoli Tybetańczykom dbać o język, edukację, pismo i kulturę buddyjską, której potrzebują też współczesne Chiny, bo niesie ona miłość i współczucie. Niezbędne jest też poważne zajęcie się sprawą środowiska naturalnego w Tybecie.

Jak podaje PAP, we wtorek opublikowano białą księgę rządu w Pekinie, w której podkreślono, że polityka chińskich władz wobec Tybetu jest właściwa i nie ma od niej odwrotu; zapewniła ona Tybetańczykom stabilny rozwój i rozkwit kultury.

W księdze stwierdza się też, że Dalajlama, dążąc do autonomii Tybetu, chce sabotować jego rozwój i stabilność.

Jego Świątobliwość podsumowując Szczyt Noblistów w Warszawie, wyraził nadzieję, że to spotkanie będzie owocowało dalszymi działaniami na rzecz pokoju. Ogromna odpowiedzialność spoczywa na laureatach pokojowej nagrody Nobla; muszą pamiętać, że od ich pracy naprawdę wiele zależy. - Może jestem niepoprawnym optymistą, ale wydaje mi się, że znane osoby powinny docierać do miejsc, w których grozi eskalacja konfliktu i starać się negocjować na rzecz pokoju - powiedział Dalajlama.
Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Panie Grzegorzu, czytam ten komentarz i oczom nie wierzę...
Więc podpowiem: Dalajlama XIV to buddysta, to miłość, współczucie, mądrość. To człowiek, który wie, że stosowanie przemocy jest najgorszą metodą zawsze. To człowiek niezwykle inteligentny i wykształcony, który ocenia realną sytuację i doskonale wie, że odłączenie się od Chin jest teraz kompletnie pozbawione szans. Twierdzenie, że jest inaczej byłoby zwykłym oszukiwaniem ludzi. Cień szansy dotyczy natomiast autonomii dla Tybetu. O tym trzeba mówić.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wygląda na to, że jednak go kupili...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.