Facebook Google+ Twitter

Dalajlama XIV: nie posiadam niezwykłych mocy

Ponad półtorej godziny trwał dzisiejszy wykład Jego Świątobliwości Dalajlamy XIV na warszawskim Torwarze. Aby go zobaczyć i posłuchać, na spotkanie przyszło 5 tysięcy osób.

- Nie jestem nikim szczególnym, nikogo nie nauczam. Uważam się za jednego z sześciu miliardów ludzi i tyle - mówił Dalajlama XIV na spotkaniu w Warszawie. Wykład pod tytułem "Odpowiedzialność powszechna we współczesnym świecie" usłyszało 5 tysięcy osób.

Usiądę wygodniej

Dalajlama / Fot. PAPLudzie, którzy zjechali się z całego świata, gromadzili się już od godziny 13, pod Halą Torwar w Warszawie. Każdy musiał przejść przez odpowiednie bramki bezpieczeństwa. Spotkanie poprowadził dziennikarz radiowy Krzysztof Skowroński. Po godzinie 15 na scenie pojawił się oczekiwany Dalajlama, wraz z panią prezydent Warszawy. Zostali przywitani gromkimi brawami. Wykład rozpoczął się słowami Jego Świątobliwości: "Zanim zacznę mówić, proszę pozwólcie, że usiądę wygodniej".

Wszyscy uczestnicy spotkania byli skrupulatnie przeszukiwani ;) / Fot. Rafał KoniecznyO czym przez półtorej godziny mówił Dalajlama? Kładł nacisk na to, aby nie uważano go za kogoś niezwykłego. - Są tacy, którzy przypisują mi cudowne moce - co jest kompletną bzdurą. Proszę was, abyśmy zwracali się do siebie jak człowiek do człowieka - mówił. Traktował także o filozofii, którą wyznaje: - Celem życia są radość i szczęście. Każdy z nas ma równe prawo do ich osiągnięcia.

Dialog i altruizm

Wykład skupił się oczywiście na odpowiedzialności powszechnej. Dalajlama XIV nawoływał to globalnego pokoju, mówił, że dialog jest kluczem do zgody. - Problemy zawsze będą się pojawiać, ale chodzi o to, aby pokonywać je bez użycia przemocy - opowiadał. - Problemy należy rozwiązywać przy pomocy dialogu. Dialog to prawdziwa droga do zewnętrznego rozbrojenia. Jego Świątobliwość uważa też, że "zbyt wiele uwagi poświęcamy formalnościom, które stanowią barierę". Była mowa także o altruizmie, który jest bardzo ceniony przez Dalajlamę: - Altruizm jest odtrutką na wroga spokoju wewnętrznego, który siedzi w nas samych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ Miałem to szczęście i dostałem bilet. Naprawdę niezwykłe przeżycie. Nawet dwugodzinne stanie na mrozie mnie nie odstraszyło :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

ja też nie miałem biletu;p;p wszedłem jako dziennikarz link (patrz: ostatnia fotka w materiale)

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ Nie udało mi się dostać biletu. Dziękuję za relację.

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ <3 Dalajlama <3

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawie napisane :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rafale, czekam na relację! Dla mnie spotkanie z Dalajlamą było niezwykłym przeżyciem...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.