Facebook Google+ Twitter

Dalia Grybauskaite wygrała w pierwszej turze wyborów na Litwie

Ubiegająca się o reelekcję obecna prezydent Litwy Dalia Grybauskaite wygrała w pierwszej turze wyborów z imponującym wynikiem 45,8 proc. Odbędzie się jednak druga tura, w której Grybauskaite zmierzy się z Zigmatasem Balczytisem.

 / Fot. PAP/EPA/VALDA KALNINAŻaden z kandydatów nie uzyskał wymaganej większości 50 proc. głosów, wbrew oczekiwaniom politologów, którzy spodziewali się że Grybauskaite zwycięży już w pierwszej turze. Zaplanowano więc drugą turę - donosi TVN24. Odbędzie się ona równolegle z wyborami do Parlamentu Europejskiego, 25 maja. Wtedy "litewska żelazna dama", jak jest nazywana Grybauskaite za jej stanowcze stanowisko wobec Moskwy i politykę względem Ukrainy, zmierzy się z kandydatem Litewskiej Partii Socjaldemokratycznej, Zigmatasem Balczytisem, którego poparło 13,8 proc. wyborców.

Kandydata Partii Pracy, Arturasa Paulauskasa poparło 12,28 proc. obywateli, kandydata niezależnego Naglisa Puteikisa, 9,36 proc., a lider Akcji Wyborczej Polaków na Litwie Waldemar Tomaszewski uzyskał 8,06 proc. głosów.

Frekwencja przy urnach wyniosła nieco więcej niż zazwyczaj bo 52 proc. uprawnionych do głosowania. - Mimo bezbarwnej kampanii wyborczej, frekwencja była stosunkowo wysoka najprawdopodobniej dlatego, że wyborcy są zaniepokojeni rosyjską agresją na Ukrainie - skomentował ten fakt politolog Kestutis Girnius z Uniwersytetu w Wilnie.

Po ogłoszeniu wyników, zwyciężczyni pierwszej tury wystosowała krótki apel do swoich zwolenników, w którym prosi o mobilizację i poparcie jej w ostatecznym starciu 25 maja. - Naród zdecydował, że będzie druga tura głosowania, ale chciałabym podziękować wszystkim za uzyskanie prawie 47 proc. (głosów), to oznacza wysoki stopień poparcia – powiedziała Grybauskaite.

Na Litwie Prezydent wybierany jest na 5-letnią kadencję w wyborach czteroprzymiotnikowych tj. powszechnych, równych, bezpośrednich i tajnych. Maksymalnie można sprawować urząd prezydenta przez 2 kadencje. Obecne wybory są szóstymi z kolei od czasu, gdy Litwa odzyskała niepodległość w 1991 r.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.