Facebook Google+ Twitter

Dalie Grybauskaite będzie prawdopodobnie nowym prezydentem Litwy

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-05-17 21:27

Litwa prawdopodobnie ma nowego prezydenta. Unijna komisarz Dalie Grybauskaite uzyskała w dzisiejszych wyborach prezydenckich 67,9 procent poparcia.

Na drugim miejscu jest Algirdas Butkewiczius - lider Litewskiej Partii Socjaldemokratycznej, na którego głosowało 11,8 procent obywateli Litwy. Prezes Akcji Wyborczej Polaków na Litwie Waldemar Tomaszewski zdobył 4, 2 proc. głosów.

Jeżeli frekwencja wyborcza wyniesie ponad 50 procent, będzie to oznaczało, że wybory już w pierwszej turze wygrała Dalia Grybauskaite.

Politolodzy są zdania, że kandydatka przyciągnęła tak dużą liczbę wyborców tym, że obiecała zdecydowaną walkę ze strukturami monopolistycznymi na Litwie. - Obywatele oczekują zmian i liczą na to, że prezydent wypowie zdecydowaną wojnę monopolom i oligarchom - mówi politolog Tomas Janeliunas. I dodaje, że to właśnie Grybauskaite wyróżniła się spośród innych kandydatów zdecydowanymi deklaracjami podjęcia walki z oligarchami.

Według szefa Głównej Komisji Wyborczej Zenoenasa Vajgauskasa, niezwykle aktywnie tym razem głosowali Litwini za granicą. Uprawnionych do głosowania jest tam ok. 18 tysięcy obywateli. Socjologowie informują, że na Litwie na Grybauskaite głosowali głównie mieszkańcy miast i młodzież.

53-letnia Dalia Grybauskaite jest niezamężna, z wykształcenia jest ekonomistką i politologiem. Ostatnio pracowała w Brukseli jako unijna komisarz do spraw budżetu.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.