Facebook Google+ Twitter

Dalsza prywatyzacja PKO BP zawieszona

Publiczna sprzedaż akcji PKO BP miała zostać przeprowadzona w drugiej połowie września i miała być ostatnią dużą prywatyzacją tego rządu. Ze względu na niepewną sytuację na giełdach, rząd postanowił wstrzymać emisję akcji, które miały też trafić do inwestorów indywidualnych.

 / Fot. Tadeusz KowalskiPKO BP trafił na warszawski parkiet 10 listopada 2004 r. Był to do tej pory największy debiut na naszej giełdzie - inwestorzy kupili akcje warte 8 mld. Druga emisja odbyła się 18 grudnia 2009 r.

Obecna oferta miała obejmować pakiet akcji należących do Banku Gospodarstwa Krajowego, stanowiących 10,25 proc. wszystkich akcji PKO BP, oraz część pakietu należącego do Skarbu Państwa, nie większą jednak niż 5 proc. wszystkich akcji banku. Obecnie Skarb Państwa ma akcje dające 40,99 proc. głosów na WZA, natomiast BGK 10,25 proc. głosów. Po planowanej emisji w rękach państwa miało pozostać 25 proc. akcji, co w dalszym ciągu zapewnia władzę nad bankiem.

Eksperci szacowali, iż zysk z planowanej prywatyzacji miał wynieść 7 - 8 mld zł. Niestety spadki jakie zanotowały giełdy w ostatnich tygodniach spowodowały przecenę akcji PKO BP z 42 zł na 35 zł. Ze względu więc na niestabilną sytuację na rynkach finansowych Ministerstwo Skarbu podjęło decyzję o wstrzymaniu emisji.

mso.gov.pl


Wiadomości24 to serwis tworzony przez ludzi takich ja Ty. Wiesz więcej? Zarejestruj się i napisz swój materiał, dodaj zdjęcia, link, lub po prostu skomentuj. Tylko tu masz szansę, że przeczyta Cię milion!


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

PKO BP to najlepszy bank w Polsce.

Komentarz został ukrytyrozwiń
levy
  • levy
  • 24.08.2011 21:33

Chyba śmierdzące zbuki wiązkowych darmozjadów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To dobra informacja. Nareszcie coś polskiego zostnie w Polsce. Władza szuka dochodów, a upłynnia złote jajka.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.