Facebook Google+ Twitter

„Dama Pikowa" z nagrodą publiczności na festiwalu "Lalka też człowiek"

„Dama Pikowa” Obwodowego Teatru Lalek, wyjeżdża z festiwalu "Lalka też człowiek" z nagrodę publiczności. Ciekawe, że sztuka nie dostała żadnego wyróżnienia przyznanego przez profesjonalne jury. I tym razem zgadzam się raczej z werdyktem jurorów.

 / Fot. Maciek KasprzykSztuka powstała na motywach powieści Aleksandra Puszkina. Herman, oficer huzarów, kocha się w Lizie, która została już przeznaczona innemu. Z dziewczyną wiąże się przepowiednia. Kto pozna sekret matki Lizy, dzięki któremu wygrywa w hazardowej grze w sztosa, ten pozna sposób na wzbogacanie się, ale doprowadzi do zabójstwa matki Lizy. Zakochany oficer potrzebuje majątku, aby mieć szansę na rękę dziewczyny. Świadomy przepowiedni zakrada się do sypialni matki...

Historia skłania raczej do wystawienia spektaklu dramatycznego, ale Obwodowy Teatr Lalek z Białorusi zdecydował się na adaptację komediową. Niestety, nie potrafię jej ocenić. Dowcip zawarto w licznych gagach słownych, dla mnie niezrozumiałych, bo nie potrafię mówić po rosyjsku. Sądząc jednak po reakcji części publiczności, pierwsza połowa spektaklu była zabawna. Druga połowa znacznie mniej.

Motto festiwalu brzmi „Lalka też człowiek”. Kukiełki grają na stole, aby na takim podwyższeniu nie tylko wzrostem zrównały się z aktorami, ale i znaczeniem w spektaklu. Malutkich bohaterów wykonano bardzo starannie, ale szybko staje się jednak oczywiste, że są postaciami drugiej kategorii. Nie mają wpływu na swoją przyszłość, proszą o radę żywych aktorów. Mogą spodziewać się manipulacji, a nawet bicia. W przypadku „Damy Pikowej” motto brzmi "Lalka też niewolnik".

Wątpliwości mam też co do gry aktorskiej, pozbawionej emocji, zbudowanej na przerysowanych pozach i sztucznych gestach. Kwintesencją tego stylu są recytacje wierszy Puszkina, podczas których aktorzy całkowicie tracą kontakt z pozostałymi postaciami i widzami. Czy celowo dobrano taką nieudolną szkołę aktorską? Czy w ten sposób powiedziano, że człowiek, z różnych powodów, nigdy nie może być naprawdę wolny, szczęśliwy i niezależny? Być może tak, bowiem na sam koniec aktorzy przyjmują oklaski w bezruchu, niczym manekiny.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.