Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

25483 miejsce

Dama polskiej poezji czyta wiersze czyli "Gorzkie żale" Julii Hartwig

W piątkowy wieczór, 4 listopada, Sala Konferencyjna Uniwersytetu Jagiellońskiego wypełniona była po brzegi. Witana brawami weszła Julia Hartwig, dama polskiej poezji. Po powitaniu wstała i zaczęła czytać swoje wiersze.

Julia Hartwig podczas 15. Targów Książki w Krakowie. / Fot. Monika Stawiarska / W24Głównym powodem spotkania jest promocja najnowszego tomiku "Gorzkie żale". Skąd taki tytuł, skoro w tym zbiorze nie ma ani żadnych odniesień do tematyki pasyjnej, ani żadnych lamentacji? W pewnym stopniu wyjaśnia to początek wiersza, którego tytuł brzmi tak samo, jak tytuł całego tomiku, czyli "Gorzkie żale". Czytamy tam: Trzeba ich opłakiwać/ bo trzeba nam tych łez.

Pożalmy się...


Pożalmy się nad tym, że z roku na rok ludzie nam bliscy odchodzą z tego świata - poetka w gronie swoich przyjaciół miała wiele osób wysokiego formatu, jak wspomniany przez nią na spotkaniu Witold Lutosławski, czy też Konstanty Jeleński.

Pożalmy się nad sobą, bo nie zawsze postępowaliśmy godziwie, a Pamięć jak egzekutor bólu nas nie odstępuje i Żadne świadectwa nie są wiarygodne/ My sami musimy zaświadczyć istnienie.

Pożalmy się nad tym, że czegokolwiek jesteśmy sprawcami od najdrobniejszego gestu po dzieło muzyczne, to "Wszystko stara się uciec od tematu głównego" i nawet muzyka od niego ucieka i doń powraca, bowiem Przypomina sobie że ma wymiar ludzki. A czymże jest ten temat główny, jeśli nie przemijaniem i śmiercią? Refleksje te Julia Hartwig zapisała w wierszu otwierającym tomik, zatytułowanym "Nawet muzyka".

Poetka żyje muzyką. Muzyka przejawia się w konstrukcji jej wierszy, śpiew słychać w treści i frazach. Autorka przywołuje w "Gorzkich żalach" nazwiska wielkich kompozytorów i wirtuozów: Szostakowicza, Beethovena, Wagnera, Ravela, Richtera i Bacha. Artystka zwierzyła się na spotkaniu, że największą krzywdę wyrządziłby jej ten, kto ukradłby jej płyty i odciął dostęp do radiowej dwójki.

Czytaj dalej ->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Jan Domański
  • Jan Domański
  • 09.11.2011 09:27

Piękne i wzruszające szczególnie w dzisiejszych czasach pogardy ,prawdy i szlachetności - nasze społeczeństwo jest jest jak stado jamochłonów dla których najważniejszym jest : spokój,jedzenie i bezmyślne trwanie : gdzie jest "pies pogrzebany" nie ma psa to go zabić !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.