Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10527 miejsce

"Dama z gronostajem" Leonarda da Vinci przeprowadza się na Wawel

Na czas remontu Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie, obraz pędzla Leonarda da Vinci "Dama z gronostajem" od maja udostępniony będzie publiczności w Zamku Królewskim na Wawelu.

Obraz "Dama z gronostajem" Leonarda da Vinci w Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie / Fot. Cezary Piwowarski, CC 3.0Jak informuje portal Gazeta.pl decyzję o "przeprowadzce" obrazu Leonarda da Vinci podjęli minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski oraz książę Adam Karol Czartoryski będący fundatorem i prezydentem Fundacji Czartoryskich.

"Dama z gronostajem" od trzech lat przebywała poza Krakowem. Najpierw podziwiać ją można było w stolicy Węgier, a później w Warszawie. W ubiegłym roku obraz wypożyczony został na wystawy w Berlinie, Londynie i Madrycie. Dzieło na początku lutego wróciło do kraju. Jak czytamy w portalu "Gazety Krakowskiej" pod uwagę brano cztery lokalizacje, w których popularna "Dama z łasiczką" miała zostać wyeksponowana. Były to Kamienica Szołayskich, Arsenał Muzeum Książąt Czartoryskich, Sukiennice i Zamek Królewski na Wawelu. Zdecydowano, że to w tym ostatnim obraz zawiśnie na ścianie.

W ocenie Bogdana Zdrojewskiego Wawel jest miejscem neutralnym dla każdej ze stron, ponieważ obraz nie zawiśnie na ścianach w pomieszczeniu Fundacji Czartoryskich, która jest właścicielem obrazu, ani w pomieszczeniu Muzeum Narodowego, które od lat opiekuje się najcenniejszym dziełem w polskich zbiorach. Na czas remontu pałacu Książąt Czartoryskich opiekę nad obrazem przejmie dyrekcja Zamku Królewskiego na Wawelu.

Taką decyzją zaskoczona jest Zofia Gołubiew, dyrektorka krakowskiego Muzeum Narodowego, która podkreśla, że niejednokrotnie pod adresem muzeum kierowano pochlebne słowa dotyczące sprawowania opieki nad "Damą z gronostajem".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.