Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

16013 miejsce

Damaszek - góra Casium. Nieznana historia

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-07-05 16:46

Góra Casium (Kassion) ze względu na swoje położenie jest traktowana jako miejsce widokowe, idealne do podziwiania panoramy Damaszku. Niemniej sama góra też posiada swoją historię.

Syria - góra Cassium, w tle widoczna budowla upamiętniająca przypuszczalne miejsce w którym Kain zabił Abla. W prawym górnym rogu zdjęcia - powstającą rezydencję Asada. / Fot. Fot. A.NadzikowskiStal damascenska - zgodnie z tradycją arabską miejscem pierwszego wykucia miecza, który wynaleźli Hebrajczycy, była góra Casium, która od północy góruje nad Damaszkiem. Miasto zasłynęło później jakością swej stali. Prawda jest taka, że produkowano ją w Indiach, skąd trafiała do Damaszku, głównego centrum handlu. Tam poddawano ją obróbce, produkując z niej głównie klingi do szabli. Pierwsze wzmianki o stali damasceńskiej pochodzą z początków VI wieku.

Kain i Abel byli synami pierwszych ludzi - Adama i Ewy. Kain uprawiał rolę. Abel natomiast był pasterzem trzód. Kain składał Bogu w ofierze płody rolne, natomiast Abel ofiary ze swej trzody. Bogu milszą była ofiara Abla, dlatego Kain, chodząc z ponurą miną, zaproponował Ablowi wyjście w pole i tam go zabił. Prawdopodobnie nastąpić to mogło w odległości ok. 120 km od Damaszku. Na załączonym zdjęciu w tle widać pomnik upamiętniający miejsce, w którym Kain miał zabić Abla. Tradycja rabinacka, Koranu i chrześcijańska, wielokrotnie upiększają to w sposób prawdziwie poetycki. Nie można dociec co jest prawdą, a co legendą. Raz w roku zbierają się w tym miejscu Druzowie, żeby odprawić swoje obrzędowe rytuały.

W związku z panującym w Syrii kultem al-Asada, pojawiła się w latach 80. ogromna liczba jego pomników, a niemal w każdym mieście powstawały potężne rezydencje. Wszelkie tego typu budowle były i są nadal bardzo dokładnie strzeżone. Nie dane jest turystom dotrzeć do jakże ciekawych miejsc usytuowanych w pobliżu takich rezydencji. Właśnie na górze Casium w pobliżu miejsca mającego upamiętnić pierwsze w dziejach ludzkości morderstwo, znajduje się taka rezydencja. Pomimo upływu czasu i zmianach w rządzie szlaki wycieczkowe były i są ściśle wytyczone. Dlatego na trasach wycieczek zręcznie jest pomijane to miejsce, a sama góra Casium reklamowana jest jako miejsce, z którego można tylko podziwiać panoramę Damaszku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

ANDRZEJ SEWERYN
  • ANDRZEJ SEWERYN
  • 19.11.2010 00:02

RZECZYWIŚCIE BYŁEM TAM 6M-CY TEMU I W CZASIE WJAZDU NA CASIUM NA PEWNYM ODCINKU POPROSZONO MNIE O SCHOWANIE APARATU CO POTWIERDZA WYŻEJ NAPISANE SYRYJCZYCY SA MISTRZAMI W TŁUMACZENIU NIEWYGODNYCH TEMATÓW . MIT STALI DAMASCEŃSKIEJ TEŻ NIE CHCĄ ODRZUCIĆ ETC.. CIEKAWY MATERIAŁ DZIĘKUJĘ AUTOROWI

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.