Facebook Google+ Twitter

Dane z krajowej bazy ksiąg wieczystych wyciekają na Seszelach

Około 16 milionów danych objętych tajemnicą udostępnia firma zarejestrowana na Seszelach. Jednak mało prawdopodobne by portal został ukarany, gdyż samo umożliwienie dostępu do danych nie jest przestępstwem.

Image ID: 1362248 businessman stock.xchng/free use / Fot. AmbrozjoPortal na Seszelach pozwala w dość prosty sposób sprawdzić stan nieruchomości. Można zatem dowiedzieć się czy dana osoba nabyła dom za gotówkę czy na raty. Można też zasięgnąć informacji o stanie majątkowym pracodawcy lub sąsiadki. Sam dostęp do ksiąg wieczystych jest jawny. Korzystać z niego mogą jednak tylko właściciele nieruchomości. Portal na Seszelach pozwala ominąć wymaganie prawne. Wystarczy znać adres lub numer działki, a także uiścić niewygórowaną opłatę by móc skorzystać z usługi. Zainteresowany otrzymuje na adres mailowy numer księgi wieczystej i link do Centralnej Bazy Danych Ksiąg Wieczystych.

Wojciech Wiewiórski, generalny inspektor ochrony danych osobowych twierdzi, że działalność firmy udostępniającej dane stwarza zagrożenie szczególnego rodzaju. Wypowiedź inspektora odnotowała Rzeczpospolita: "Takie szerokie działanie to naruszenie prywatności obywatela."

Rodzi się przeświadczenie, że takie wyszukiwarki jak zarejestrowana na Seszelach sprzyjają zbieraniu pewnych danych przez wyspecjalizowanych przestępców. Obawy i wątpliwości czy portale o takim charakterze są rzeczywistym ułatwieniem w złych celach rozwieje Ministerstwo Sprawiedliwości: "Sprawdzimy, czy nie naruszają prawa do prywatności i ustawy o ochronie danych osobowych" - zapewnia Jacek Gołaczyński, wiceminister sprawiedliwości. Obecne przepisy nie chronią obywatela w dostatecznym stopniu. Wiele firm prywatnych uczestniczy w procesie wtórnego przetwarzania danych osobowych. Często nieświadomie poprzez kontakt z instytucją państwową, która wykorzystuje i przetwarza dane.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Czy kiedyś nadejdą czasy wolności od strachu przed ujawnieniem informacji?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.