Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8110 miejsce

Dania. Archeologiczna sensacja nastolatek znalazł skarb wikingów

Nastoletni Duńczyk, Michael Stokbro Larsen, znalazł bezcenne monety i przedmioty sprzed około dziesięciu wieków. Przypadkiem natrafił na polu, w północnej części kraju, na prawdziwy skarb z ery wikingów.

Sonda

Oddalibyście skarb?

 / Fot. Wikimedia CommonsWedług rzecznika Duńskiego Muzeum Narodowego, znalezione przez szesnastoletniego chłopaka - Michaela Larsena, drobne przedmioty, pochodzą z czasów działalności zawziętych z natury i walecznych Normanów (skandynawskich wojowników) - wikingów, czyli prawdopodobnie z okresu X - XI wieku. Jak przyznał rzecznik, to największe i bardzo cenne takie znalezisko od ponad 70 lat, ściślej od 1939 roku.

Michael Stokbro Larsen, często odbywa dłuższe spacery w różnych miejscach w kraju, z wykrywaczem metali. Spacery z wykrywaczem to jego wielkie zamiłowanie, to ciekawa i najwspanialsza pasja, która doprowadziła do niezwykłego archeologicznego odkrycia.

Zobacz zdjęcie: Monety odnalezione w Danii (Fot. Stokke Brothers AP) - Gazeta.pl - Archeologiczna sensacja.

Wśród odnalezionych przez Michaela Larsena rzeczy wikingów, są, m.in. monety, o czym donosi Gazeta.pl. Noszą one na rewersie (odwrotnej stronie monety), charakterystyczny wzór, który znawcy numizmatów przypisują królowi Danii i Norwegii, Haraldowi Sinozębemu - powiedział rzecznik Duńskiego Muzeum Narodowego (DMN). Harald Sinozęby (ur. ok. 911 – zm. 987 roku, ojciec Svena Widłobrodego) odniósł zasługi, m.in. w sprowadzeniu chrześcijaństwa do Norwegii i Danii.

"To kolejny ważny element historycznej układanki" - powiedział rzecznik DMN. Podkreślił, że nowe odkrycie jest pierwszym tego rodzaju przypadkiem odkrycia od 1939 roku, "tak dużej liczby monet z ery wikingów".

Wikingowie – to normańscy i skandynawscy krwawi wojownicy, którzy począwszy od VIII wieku, podejmowali dalekie wyprawy do Zachodniej i Wschodniej Europy, o charakterze kupieckim, osadniczym i rabunkowym. Działali z ogromną determinacją, bezwzględnie, walecznie, zawsze z zaskoczenia. Na fotografii czołówki artykułu - replika łodzi wikingów typu "Skudelev V".

Wśród odnalezionych przez Duńczyka, Michaela Larsena charakterystycznych przedmiotów wikingów jest m.in. wisiorek wyobrażający bojowy Młot Thora. W mitologii nordyckiej Młot Thora (Mjöllnir) to bojowy młot nordyckiego Boga Thora. Gdy potężny Bóg Thor (bóg błyskawic) rzucał swoim młotem, ten – podobnie jak australijski bumerang - zawsze do niego wracał. Na zdjęciu: Mjöllnir zawieszony na łańcuchu - bojowy Młot Thora (Wikipedia).  / Fot. Wikipedia

Zobacz wisiorek z motywem Młota Thora, odnaleziony w Danii (miniatura) - Duński nastolatek znalazł skarb.

Zobacz zdjęcie - wisiorek wyobrażający Młot Thora (Fot. Stokke Brothers AP) - Gazeta.pl.

Zgodnie z tradycją Normanów, wierzono również, że przy uderzeniu bojowym młotem, ta broń Boga Thora wyzwalała piorun. Młot ten był i jest symbolem wojowników i jarlów, czyli szlachetnie urodzonych. W dokładnym tłumaczeniu Młot Thora oznacza zmiażdżacz. Na zdjęciu współczesny bojowy Mjöllnir Boga Thora (Wikipedia).  / Fot. Wikipedia

Zobacz zdjęcia (2) - Archeologiczna sensacja.

Według wierzeń, pomagał jarlom osiągać zamierzone cele i sukcesy nie tylko w walce, ale i w handlu, chronił też przed stratami i wszelkim niepowodzeniem. Zawiera w sobie również istotny aspekt falliczny. Młot Thora, jako przedmiot magiczny - wskazany był i jest do noszenia przez mężczyzn. Stał się jednym z pierwszych symboli wiary nordyckiej, podobnie jak krzyż w chrześcijaństwie, noszony był przez wyznawców wiary.

Stanisław Cybruch

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Marek Chorążewicz Dzisiaj 13:57
Zgoda Marku. Oddajmy cześć historykom - usunę dwa słowa z tego zdania.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Interesująca wiadomość.
Na podstawie wywodów historyków piszesz Stanisławie, że "Harald Sinozęby (ur. ok. 911 – zm. 987 roku, ojciec Svena Widłobrodego) odniósł zasługi – zdaniem historyków – w sprowadzeniu chrześcijaństwa do Norwegii i Danii."

Zastanawiam się nad tym, jak historyk może generować taką bzdurę: "sprowadzenie chrześcijaństwa do Norwegii i Danii" jako zasługa? Przecież jest to nienaukowe podejście do badań. Stwierdzony fakt, przekazany z przesłaniem światopoglądowym i politycznym.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.