Facebook Google+ Twitter

Dania planuje podbić Grenlandię!

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-07-17 11:50

BBC donosi, iż władze Danii planują założyć bazy wojskowe w obrębie Grenlandii. Miało by to zapewnić Duńczykom dostęp do złóż ropy na Arktyce.

 / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Franz_Josef_Fjord.5.jpgEfekt cieplarniany, a co za tym idzie, topnienie lodowców, przyczyniło się do udostępnienia nowych złóż ropy, gazu ziemnego oraz cennych metali. Specjaliści zakładają nawet, że złoża arktyczne ropy naftowej są dwa razy większe od tych w Zatoce Perskiej.

Na tamtejsze bogactwa pokusiły się państwa graniczne - USA (największy importer ropy na świecie), Rosja (która zapewne chce skorzystać na eksporcie ropy), Kanada i Norwegia. Dania chce dołączyć do wyścigu po surowce Północy. W obszarze jej zainteresowań znalazła się Grenlandia oraz Wyspy Foroe.

Walka o złoża arktyczne zaostrza się. Niebawem forum ONZ zdecyduje, komu przyznać prawa do rozporządzania tamtejszymi surowcami. Sprawę może utrudnić fakt, iż Grenlandia dąży do niepodległości (obecnie jest autonomią zależną od Danii). Jeśli Grenlandczykom uda się zdobyć suwerenność, mogą liczyć na szybki rozwój gospodarczy.

Grenlandia od dziesięcioleci jest regionem przesyłowym w handlu morskim, na jej terenie Stany Zjednoczone ulokowały bazy lotnicze i stacje badawcze. Niepodległość pozwoli jej mieszkańcom ubiegać się o prawa do własności bogactw mineralnych. Na ich eksporcie mogą wiele zyskać, od sojuszy politycznych po przewagę gospodarczą w eksporcie ropy i gazu.

Sytuacja staje się napięta. Nie tylko Dania rozlokowuje wojska na Arktyce. Również Rosja, Kanada i Norwegia planują przerzucenie wojsk pod koło podbiegunowe. USA już od czasów Zimnej Wojny mają tam rozlokowane własne siły.

Obserwatorzy tego zjawiska spekulują, iż ma on charakter nowego wyścigu zbrojeń. Możliwe, że za kilka lat obszar bieguna północnego będzie ogrodzony, a wszystkich podróżników będzie witać tabliczka „Property of United States”.

Źródło: BBC News, biuletyn Urzędu Regulacji Energetyki
Podobne: Hotmoney.pl, Sfora.pl, wysle, Onet.pl, TVN24, WNP.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.