Facebook Google+ Twitter

Dania: Większość polskich emigrantów chce pozostać w tym kraju

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-05-23 12:29

Kopenhaski dziennik "Politiken" zwraca uwagę, że obecnie znaczna część Polaków pracujących w Danii zamierza pozostać w tym kraju.

Na samym wstępie zamieszczonego na pierwszej stronie artykułu napisano - "Zapomnijmy o wizerunku młodego mężczyzny z Polski, który przywędrował do Danii by szybko zarobić pieniądze i który po dwóch latach powraca do kraju."

Dziennik stwierdza, że obecnie w Danii przebywa i pracuje 25 tysięcy obywateli polskich, dwa razy więcej niż przed rozszerzeniem UE. Badania socjologiczne prowadzone na Uniwersytecie Kopenhaskim wskazują, że 44 procent z nich sprowadziła już z kraju swych partnerów życiowych. 25 procent ma w Danii też dzieci lub stanie się tam rodzicami. Co czwarty Polak biorących udział w badaniach deklaruje chęć pozostania w nowym kraju na stałe.

Zjawisko to stawia przed duńskim społeczeństwem poważne wyzwanie, pisze „Politiken". Polska grupa wymaga zmiany stosunku do niej. Dotychczas władze i organizacje związkowe zajmowały się problemem warunków ich pracy i wysokością zarobków. „Obecnie trzeba pomóc im we włączeniu się w systemy opieki nad dzieckiem, opieki zdrowotnej, mieszkaniowy, szkolny." -stwierdza sekretarz LO, centrali duńskich związków zawodowych, Marie -Luise Knuppert.

Natomiast minister pracy Inger Stoejberg oświadczyła - „Mamy doświadczenie popełnionych błędów wobec innych grup imigrantów. Duża cześć Polaków jest zbyt dobrze wykwalifikowana by wykonywać te prace, których się obecnie w Danii podejmują. Są lepiej wykształceni i dlatego tkwi w nich potencjał, który powinniśmy umieć wykorzystać na rynku pracy."

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.