Facebook Google+ Twitter

Dania zalegalizowała śluby kościelne dla homoseksualistów

W Danii zakończono właśnie pracę nad ustawą, która zezwala na zawieranie małżeństw homoseksualnych zarówno w kościołach, jak i urzędach stanu cywilnego. Wejdzie ona w życie latem tego roku.

http://da.wikipedia.org/wiki/Fil:Helle-Thorning-Schmidt.jpg / Fot. Mogens Engelund, CC BY-SA 3.0 / WikipediaPremier Danii Helle Thorning-Schmidt określiła projekt i pracę nad ustawą, jako krok słuszny i naturalny - czytamy na Money.pl.

Według nowego prawa każdy członek państwowego Kościoła ewangelicko-luterańskiego ma prawo do ślubu kościelnego. W związku z tym, bez względu na to, czy partner jest tej samej, czy odmiennej płci, pary będą miały takie same prawa w zakresie zawierania małżeństw.

Rząd Danii pozostawia jednak prawo do odmowy udzielenia ślubu parze homoseksualnej. Od duchownego i jego decyzji będzie zależało, czy udzieli on takiego ślubu.

Dania już w 1989 roku zezwoliła na homoseksualne związki partnerskie, tym samym będąc pierwszym państwem na świecie, które uczyniło taki krok. Kościół państwowy w Danii, do którego należy ok. 80 proc. Duńczyków, oświadczył, że pomimo pewnych sprzeciwów będzie udzielał błogosławieństwa par homoseksualnych na zakończenie nabożeństw.

Rozpoczął się konkurs Dziennikarz obywatelski 2011 Roku.
Zgłoś swój materiał! Zostań najlepszym dziennikarzem 2011 roku. Wygraj jedną z ośmiu zagranicznych wycieczek.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (12):

Sortuj komentarze:

Maryla Zel
 • Maryla Zel
 • 16.03.2012 23:32

Jak mo.żna legalizować coś co jest wbrew naturze, wbrew porządkowi świata. W naturze zwierzęta łączą się w pary żeby mieli potomstwo- toż to jakieś wynaturzenie. Wolałam świat 20 tal temu. żyło się normalniej i spokojniej - a to co wymyśla Palikot ze swoimi ............ - to już jest karygodne.

Komentarz został ukrytyrozwiń
mikołajek
 • mikołajek
 • 15.03.2012 15:17

Kościół w Danii to , kto chce niech mówi na jego temat to co myśli , rodzaj zinstytucjonalizowanego związku wyznaniowego , który tak naprawdę ma niewiele wspólnego z tym co przez wieki zwykło się określać mianem kościoła powszechnego - to nawet nie jest kościół partykularny.
Każdy może takie zgromadzenie założyć , nawet w Polsce , dokleić do nazwy wyraz "chrześcijański" lub "katolicki" a zaraz w mediach wszelakich wybuchnie wrzawa że oto w Polscy chrześcijanie z kościoła katolickiego są za tym lub za tamtym a najlepiej to za wspólnym grillowaniem z wyznawcami jehowy , integracyjnymi dyskotekami z sabatystami a wreszcie wspólnym swingowaniem z kolegami i koleżankami mormonami. Sorry ale ja wybieram święty i apostolski kościół tu na polskiej ziemi i tak po ludzku temu co dzieje się w Danii i wszystkim obywatelom tego skądinąd miłego państwa daję przysłowiowy krzyżyk na drogę.

Komentarz został ukrytyrozwiń
janinaH
 • janinaH
 • 15.03.2012 11:19

To nie są chrześcijanie chrześcijanie idą zgodnie z wytycznym kierunkiem pisma św. a tam jest napisane dokładnie ,,,,, małżeństwo to mężczyzna i kobieta , sama nazwa pochodzi od małżonek - małżonka . Żydzi też mają w Torze napisane co to jest małżeństwo i co maja robić z takimi gejami .

Komentarz został ukrytyrozwiń
adam
 • adam
 • 14.03.2012 23:02

hipokryzja. związek to jest coś co łączy. rodzinę wiążą pokolenia,a gejów co? ku.tasy?

Komentarz został ukrytyrozwiń
gucio
 • gucio
 • 14.03.2012 21:20

ciekawska ta glowa poraniona nie wie ze i miedzy homoseksualistami sa niestety katolicy

Komentarz został ukrytyrozwiń
ciekawska
 • ciekawska
 • 14.03.2012 19:55

Skoro są niewierzący w większości, to czegoś nie rozumiem: do czego parom homoseksualnym potrzebny ślub kościelny? Skoro nie ma Boga, po cóż pchać się do kościoła ze ślubem, skoro są urzędy?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Roman Kożmiński
 • Roman Kożmiński
 • 14.03.2012 19:11

Mamy obecnie Eurokomunę na styl sowiecki ,putinowski tylko bardziej liberalną..... na pewno ,nie do takiej Unii żeśmy wstępowali. Tylko nie ma co się za bardzo martwić; to gooowno nie długo padnie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
ali
 • ali
 • 14.03.2012 18:52

tak to jest z Kościołami państwowymi. Bóg przycinany przez urzędników. A imigranci i tak wiedzą swoje na temat homo.

Komentarz został ukrytyrozwiń
ali
 • ali
 • 14.03.2012 18:50

jaka wiara taka miara.. na sądzie ostatecznym.

Komentarz został ukrytyrozwiń

http://pl.wikipedia.org/wiki/Dania- "Przynależność do państwowego Kościoła luterańskiego jest oznaką nie tyle religijności, ile tożsamości narodowej. Duńczycy są jednym z najbardziej zsekularyzowanych narodów świata. Wiarę w Boga deklaruje mniej niż 1/3 Duńczyków (wg Eurobarometru 31% w 2005 roku). Powszechna jest obojętność religijna, agnostycyzm i w mniejszym stopniu ateizm."

Mają więc ludzie spokój, nikt nie histeryzuje na temat "obrazy uczuć religinych", żaden Rydzyk nie wykrzykuje, że ludność jest eksterminowana i żaden (nomen omen) WC - nie zasmradza atmosfery swoimi religijnymi fobiami.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.