Facebook Google+ Twitter

Daniel Tammet i jego kolorowy świat

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2010-08-31 15:29

Czasem spotykasz go podczas spaceru. Mijasz i przechodzisz dalej. Nie wiesz nawet jak ma na imię. Nie pytasz. Bo i po co? Przecież, to "idiota". Nie chcesz mieć z nim do czynienia. Ty jesteś normalny...

Daniel Tammet "Urodziłem się pewnego błękitnego dnia. Pamiętniki nadzwyczajnego umysłu z zespołem Aspergera" / Fot. Okładka książki

"Nie musisz być upośledzony, by być inny, ponieważ każdy jest inny"

(Kim Peek)

Nie interesuje Cię ten osobnik, ani jego dziwne zachowanie. Słyszałeś, że jest chory. Ktoś mówił, że jest "psychiczny". Ma chyba ADHD, autyzm, a może zespół Aspergera. Coś z tego. Nie ma znaczenia co mu dolega. Gdy zechcesz dowiedzieć się czegoś więcej, wrzucisz te hasła w Google i wyświetli się znaczenie tych słów. Zerkniesz pobieżnie i po chwili odetchniesz z ulgą. Ciebie to nie dotyczy. Ty jesteś zdrowy. I Twoi bliscy i znajomi.

A może jednak wgłębisz się w temat i przeczytasz tekst od deski do deski. Następnie sięgniesz po specjalistyczną literaturę, aż w końcu zapragniesz poznać go osobiście. Jeżeli będzie nim Daniel Tammet, to zaprosi Cię do siebie. Pozwoli wniknąć do wnętrza swojego umysłu i poznać najbardziej tajemnicze myśli.

Daniel będąc niemowlakiem, często płakał. Trudno go było uspokoić. Obawiał się różnych miejsc i mających nastąpić zdarzeń. Drażniły go głośne dźwięki. Najlepiej czuł się w samotności, w świecie swoich myśli i... cyfr. One go pasjonowały. Nazywano go "dziwakiem" lub bardziej dobitnie "idiotą". Nie rozumiano jego zachowania. Czuł, że nie pasuje do otaczającego świata. Chciał zniknąć. Na zawsze.

Rodzice poświęcali się, by mu pomóc. Nie było lekko. Mimo problemów, łez, ataków złości i innych kłopotów kochali go bezwarunkowo. Sprawili, że uwierzył w siebie i podążył za swoimi marzeniami.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

Koniecznie przeczytam!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nasz umysł nie jest zbadany i nie znamy jego krańcowych mozliwości.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niezwykłe!. Ale przeciez juz byli (sa) genisze uposledzeni fizycznie. A teorie Einsteina też wielu próbowalo podważyc. Nie twierdze, że jest ona absolotnie prawdziwa, bo byc może nie. Nie znam sie na tym w najmniejszym stopniu. Ale wiem, że aktualnie najbardziej przystaje do naszych wyobrażeń o wszechświecie. Tyle moge powiedzeć jako laik.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 06.09.2010 13:57

Hmmm... Ciekawe. 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Recenzja bardzo zachęcajaca do przeczytania książki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Synestezja - stan lub zdolność, w której doświadczenia jednego zmysłu (np. wzroku) wywołują również doświadczenia, charakterystyczne dla innych zmysłów. Np odbieranie niskich dźwięków wywołuje wrażenie miękkości, barwa niebieska odczuwana jest jako chłodna, obraz litery lub cyfry budzi skojarzenia kolorystyczne itp.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Sawantów nazywano ''genialnymi idiotami''. To niesamowite, że człowiek może mieć takie zdolności, jednocześnie nie będąc w stanie samodzielnie funkcjonować. Daniel Tammet ma również synestezje, czyli pomieszanie zmysłów. +5

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jestem pod wrażeniem:)*5

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawe 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.