Facebook Google+ Twitter

Daniny od charytatywnej pomocy

Dziś odbędzie się jubileuszowy XV Finał WOŚP. Miejmy nadzieję, że instytucje towarzyszące tej inicjatywie opracują przyjazne, logiczne i akceptowalne regulaminy dotyczące przekazywania "darów serca".

Puszka zbieracza - fot. A.KleszczPo katastrofie w kopalni "Halemba" w Rudzie Śląskiej (przypomnijmy, że 21 listopada 2006 zginęło 23 górników) media informowały nas o rozmaitych charytatywnych akcjach. Zachętą do wpłat było zwolnienie z opłat manipulacyjnych. Jest to dość powszechna praktyka banków i innych instytucji, biorących udział w gromadzeniu środków na rzecz ofiar. Na witrynie banku PKO BP czytamy:

Zwolnienie z prowizji wpłat na rzecz ofiar katastrofy w kopalni HALEMBA

Uprzejmie informujemy, że w związku z tragedią w „HALEMBIE”, PKO Bank Polski odstąpił z dniem 23 listopada br. od pobierania od osób fizycznych oraz małych i średnich przedsiębiorstw prowizji od wpłat i przelewów dokonywanych w oddziałach i agencjach PKO BP oraz przelewów z internetowego konta Inteligo na rachunek:
Caritas Polska 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem HALEMBA na rzecz pomocy ofiarom i poszkodowanym w wyniku katastrofy w kopalni HALEMBA w Rudzie Śląskiej.

Zwolnienie obowiązuje do dnia 31 grudnia 2006 r. i nie obejmuje przelewów dokonywanych za pośrednictwem zdalnych kanałów dostępu do tradycyjnych rachunków w ramach usługi PKO Inteligo (Internet, telefon).

Po przeczytaniu ostatniego zdania pryska cały urok propagowanej idei. Otóż całość "psuje" ostatnie wyjaśnienie, że przelewy dokonywane za pomocą internetu i telefonu będą nadal obciążone opłatami manipulacyjnymi. Nowocześni klienci są gorzej traktowani niż tradycyjni, którzy mozolnie wypełnią klasyczne przelewy.

Od paru lat szlag trafia dobroczyńców przekazujących na pomoc potrzebującym drobne kwoty z wykorzystaniem telefonów, których numery zamieszczane są na ekranach telewizorów, w ramach apeli o pomoc dla poszkodowanych przez los. Dlaczego? Bo od każdej telefonicznej transakcji fiskus pobiera 22 proc. opłaty.

Już dawno krytykowano takie podejście do sprawy, ale zawsze "ktoś mądry" wyjaśniał, że chętnie zrezygnowano by z tego podatku, ale jest to niemożliwe. A ja sobie tak myślę - jeśli już muszą brać ów haracz, to może niech go także przekażą na ten sam godny cel. I o tym fakcie niech ukazuje się u dołu ekranu odpowiednia informacja. Jeśli rządowi istotnie zależy na zachęcaniu obywateli do niesienia dodatkowej pomocy, czyli do prawdziwie ludzkich zachowań rodaków, to może ów rząd dałby przykład realizowania takiej wielkiej idei ze swojej strony?

Ktoś powie złośliwie - prawdziwie szlachetny obywatel pomoże niezależnie od wszelkich opłat. Owszem, ale ktoś inny spostrzeże - dlaczego zachęcani jesteśmy do charytatywnych akcji poprzez wzbudzanie mniej lub bardziej ludzkich uczuć, a na samym końcu, maleńkimi literkami dowiadujemy się, że jednak w pewnym stopniu zostaliśmy zmanipulowani?

14 stycznia 2007, odbędzie się jubileuszowy XV Finał WOŚP. Miejmy nadzieję, że instytucje towarzyszące tej jakże szlachetnej inicjatywie, opracują przyjazne, logiczne i akceptowalne regulaminy dotyczące przekazywania darów serca.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Jak grom z nieba spadła na klientów kolejna ilustracja opisywanego absurdu -
***PKO Bank Polski wspiera Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy
W związku ze zbliżającym się XV Finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
informujemy, że od 14 stycznia do 31 marca 2007 roku PKO Bank Polski nie pobiera prowizji
od wpłat gotówkowych i przelewów dokonywanych na rachunek Fundacji Wielkiej Orkiestry
Świątecznej Pomocy, która od lat wspiera diagnostykę i leczenie dzieci.
Zwolnienie dotyczy wpłat i przelewów realizowanych w oddziałach i agencjach PKO BP oraz
przelewów z Konta Inteligo, nie obejmuje natomiast przelewów dokonywanych na konto
Fundacji z rachunków grupy Superkonto za pośrednictwem zdalnych kanałów (Internet,
telefon), gdzie opłata będzie pobierana.***

A więc podobny klops... (ostatnie zdanie). Poprzez totalną krytykę takiego stanu można
osiągnąć w naszym kraju pożądane zmiany... I w końcu banki to zmienią w kierunku zwykłej
logiki - leniuszki...

Komentarz został ukrytyrozwiń

A pomoc powodzianom, choćby w powodzi tysiąclecia? Też przewały tak w pomocy jak i podczas masy przetargów na naprawy. A jak z kozami - babkę chwalono za pomysł w rozdawaniu biedakom kózek do hodowli, ale co drugą mieli jej oddawać. Każdy orze jak moze. Dzisiaj czytamy o WOŚP - skarbonki odchudzają młodzi cwaniacy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kilka lat temu była szlachetna akcja bodaj na kardiologię, prowadzona wespół z Pocztą. Blankieciki były wypełnione na 5 zł. I zwolnienie z opłat poczt. Po zakończonej akcji pewien dziennikarz opisał (wyliczył), że połowa z całej charytatywnej kasy i tak była zmarnowana na przekazywanie, obsługę, pośrednictwo i czort wie co...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Popieram, strasznie denerwuje mnie łupienie kasy darczyńców.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z całą pewnością część tych wszystkich pieniędzy idzie na tak zwaną "obsługę", oczywiście.
Ale to jest normalne i jeśli w takiej akcji nie trafi się kanciarz, wszystko przebiega wedle ogólnie przyjętych standatów.
Gorzej natomiast, że w Polsce inny rodzaj dobroczynności doprowawdza ludzi do bankructwa (cassus piekarza), niszczenia nadmiaru jedzenia i palenia przemycanych ubrań. To jest dopiero fenomen !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piszmy, mówmy o tym że często nasze pieniądze przechodzą na pośredników, ile z tej złotówki trafi do adresata.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.