Facebook Google+ Twitter

Dante Alighieri na tropie tajemnicy wszech czasów

Co łączy papiestwo, śmierć wybitnego mozaicysty, żeglarza-obieżyświata z Dantem Aligherim? "Klątwa mozaiki" pokaże, że wszystko. A tajemnica, którą rozwiąże poeta jest szokująca. Kolejna interesująca powieść, którą polecam w ramach Klubu Dobrego Kryminału.

Okładka książkiGiulio Leoni wsławił się wykreowaniem niezwykłego mariażu faktów z historii cudownej Florencji, biografii Dantego Alighieri z intrygującą tajemnicą, która spowiła to miasto w XIV w.

Młody Dante, pełen werwy poeta, piastuje stanowisko florenckiego Priora, czyli członka rady miasta. Jest postacią wpływową, szacowną i niezwykle ważną w mieście. Pewnego dnia w jednym z klasztorów zamordowany zostaje artysta, pracujący właśnie nad ogromną mozaiką. Na niedokończonym dziele widać jedynie postać, próbującą przedostać się w niewidoczne jeszcze miejsce. Co to za miejsce? Czy za cenę jego pokazania, mozaicysta musiał zginąć?

Alighieri rozpoczyna śledztwo. A że człowiek to niezwykłej inteligencji i sprycie, szybko natrafia na ślad spisku. Spisek jednak ma nieznanych uczestników. Z każdą stroną Leoni pokazuje nam Florencję, o której mało kto słyszał. Miasto fałszu i namiętności. Poznajemy zasady funkcjonowania elit w mieście, które spłodzi niebawem nową erę w kulturze i sztuce. Dante wciąż myśli o dziele swojego życia, którym, jak wiemy będzie Boska Komedia. Zakochany w Beatrycze, nie umie uwolnić się od miłosnego opętania. Z czasem wpada w wir niesamowitych wydarzeń, którymi kierują macki tajemniczych emisariuszy papieskich. Ale czy papiestwo stoi po stronie poety czy przeciw niemu?

Niezwykle ciekawie pisana książka. Wyrazista postać Dantego i "smaczne", autentyczne fragmenty z jego życia nadają jej wielkiego blasku. Drugim klejnotem z pewnością jest język. Świetny, stylizowany na dawny tok narracji, okraszony jest wieloma erudycyjnymi wywodami i fragmentami poezji Dantego. No i to zakończenie! Pamiętam może kilka zaskakujących zakończeń, ciekawych książek, choć zapewne przeczytałem ich więcej. "Klątwa Mozaiki" spełniła wszystkie moje oczekiwania. Rozwiązanie akcji bardzo mnie miło zaskoczyło, bo poruszyło temat, którym zajmuję się jako student. Kto ciekawy niech sprawdzi... Ale więcej nie zdradzę. Serdecznie polecam. Oprócz fanów kodu Leonarda da Vinci! Bo to trochę wyższe loty...

autor: Giulio Leoni
tytuł: Klątwa mozaiki (I delitti del mosaico)
wydanie: "Znak", Kraków 2006

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

"Oprócz fanów kodu Leonarda da Vinci! Bo to trochę wyższe loty..." - aż sama sprawdzę, mimo skolejkowanej listy książek do przeczytania.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.