Facebook Google+ Twitter

Danuta Siedzikówna, ps. Inka została zidentyfikowana wraz z czterema innymi żołnierzami wyklętymi

Danuta Siedzikówna, ps. "Inka" została zidentyfikowana. Sanitariuszkę zginęła 28 sierpnia 1946 r. wraz z innym skazańcem, Feliksem Selmanowiczem "Zagończykiem" w więzieniu przy ul. Kurkowej w Gdańsku. Była sanitariuszką 4. szwadronu V Wileńskiej Brygady AK, która działała na Białostocczyźnie. Ciało Inki odnalazł na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku zespół Krzysztofa Szwagrzyka.

 / Fot. Autor nieznany/domena publ.W niedzielę, 1 marca, obchodzimy Dzień Żołnierzy Wyklętych. "Inka" jest ich symbolem, a jej śmierć bulwersuje do dzisiaj. Danuta Siedzikówna była sanitariuszką w 5. Wileńskiej Brygadzie Armii Krajowej. Została pojmana podczas odbierania medykamentów dla swojego oddziału. W areszcie była brutalnie przesłuchiwana i poniżana. Mimo to nie dała się złamać i nie zdradziła jakichkolwiek informacji na temat działalność oddziału mjr. Zygmunta Szendzielarza ps. "Łupaszka". Po kilku dniach "Inka" została skazana na dwukrotną karę śmierci. Oczekując na wyrok wysłała gryps z więzienia. Napisała w nim: "Jest mi smutno, że muszę umierać. Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba". Karę wykonano 28 sierpnia przez strzał w tył głowy. W chwili śmierci "Inka" miała 17 lat.

Przez kilkadziesiąt lat nie było wiadomo, gdzie pochowano ciało Siedzikówny. Za identyfikacją "Inki" stoi Instytut Pamięci Narodowej, który od kilku lat prowadzi poszukiwania tajnych miejsc pochówku ofiar komunizmu. Celem IPN-u jest przywrócenie tożsamości żołnierzom walczącym po wojnie z ustrojem totalitarnym. Dzięki pracy Instytutu wiadomo, że zwłoki kobiety zostały pochowane na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku.

Czytaj także: Od łusek karabinowych i guzików mundurowych po powstańczą opaskę. Pasjonat historii odkrywa przeszłość


Informację o identyfikacji podano podczas niedzielnej uroczystości w Pałacu Prezydenckim. Oprócz Siedzikówny noty identyfikacyjne odebrały również rodziny Mariana Kaczmarka, Józefa Kozłowskiego, Stanisława Kutryba i Edwarda Pytki.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Moje wyrazy szacunku, dla redakcja, że postanowiła umieścić ten artykuł na pierwszej stronie serwisu. Dobrze też się dzieje, że coraz więcej dowiadujemy się o Polskich bohaterach, o których pamięć przez dziesięciolecia próbowano wymazać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Także nie pominięta w "Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych" w uroczystościach na bytomskim Rynku link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.