Facebook Google+ Twitter

Danuta Szaflarska obchodzi urodziny. Wybitna aktorka skończyła 99 lat

Danuta Szaflarska, dwukrotna zdobywczyni nagrody Orła kończy 99 lat. Mimo wieku solenizantka nadal jest pełna energii i cieszy się życiem. Sama o sobie mówi: "Kocham życie i jestem go nadal bardzo ciekawa!". Aktorka nadal jest czynna zawodowo.

 / Fot. By Michał Józefaciuk (Senat Rzeczypospolitej Polskiej) [CC-BY-SA-3.0-pl (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en)], via Wikimedia ComDanuta Szaflarska przyszła na świat 20 lutego 1915 roku we wsi Kosarzyska. Jej marzeniem było dostać się na studia medyczne. Los pokrzyżował plany. Studia wiązały się ze zbyt wysokimi kosztami. Danuta musiała znaleźć sobie inny cel. Pisany był jej teatr! Szaflarska ukończyła warszawski Państwowy Instytut Sztuki Teatralnej i rozpoczęła karierę. Jej debiut na deskach teatru miał miejsce 14 września 1939 roku.

Aktorka występowała m.in w Teatrze na Pohulance w Wilnie, w teatrze podziemnym, teatrze frontowym AK, w Starym Teatrze w Krakowie, w Teatrze Współczesnym w Warszawie oraz w Teatrze Narodowym. Od roku 2010 występuje w Teatrze Rozmaitości w Warszawie.

Dorobek artystyczny aktorki jest bardzo bogaty. Danuta Szaflarska posiada na swoim koncie mnóstwo nagród. Podczas XXXII Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2007 roku, otrzymała wyróżnienie dla najlepszej aktorki za rolę w filmie "Pora umierać". Rok później przyznano jej nagrodę Orła za najlepszą drugoplanową rolę kobiecą w tym samym filmie. W 2009 roku natomiast została laureatką nagrody Orzeł za najlepszą drugoplanową rolę kobiecą za film "Ile waży koń trojański?".

Mimo wieku aktorka nadal jest czynna zawodowo. W 2012 roku zagrała w filmie "Pokłosie". W ubiegłym roku ukazała się produkcja "Inny świat". Reżyserem i scenarzystką była sama Szaflarska. "Inny świat" jest zapiskiem wspomnień wybitnej aktorki. Ciekawostką jest fakt, że w swoim najnowszym dziele podaje inną datę swoich urodzin: 6 lutego 1915 roku. W 2013 roku przyznano jej nagrodę Gustaw, za szczególne zasługi dla środowiska teatralnego.

Na stronie internetowej e-teatr.pl zostały zamieszczone życzenia dla solenizantki. Danuta Szaflarska swoje urodziny świętowała w Teatrze Rozmaitości w Warszawie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.