Facebook Google+ Twitter

Danuta W. w adaptacji Krystyny Jandy. Premiera już wkrótce

"Gdyby nie było Danuty Wałęsowej, nie byłoby takiego Lecha Wałęsy", mawiano w gronie przyjaciół byłego prezydenta RP. Gdy on stawał się politycznym przywódcą, ona urodziła i wychowała ich ośmioro dzieci. Po wyjściu z odwiecznego cienia męża i wydania autobiografii, teraz Krystyna Janda wystawiła tej niezwykłej postaci autorską, teatralną laurkę.

Krystyna Janda w roli Danuty Wałęsowej / Fot. Łukasz Gałkowski- Mam wielki szacunek do pani Danuty Wałęsowej - powiedział podczas próby medialnej reżyser spektaklu "Danuta W.", Janusz Zaorski. - Bardzo mi imponuje, że ma taki twardy wewnętrzny kręgosłup, że ma hierarchię wartości. Trzeba takie osoby pielęgnować, bo one są wodomierzem, który wskazuje, czy jeszcze jest susza, czy już szykuje się powódź - dodał.

Sztuka ma charakter monodramu, jedyną, a zarazem oczywiście główną rolę w spektaklu gra Krystyna Janda. Jednak według reżysera m.in. "Jeziora Bodeńskiego" i "Piłkarskiego pokera" nie jest intencją, aby grała ona Danutę Wałęsową. - Dla nas jest bardzo ważne, aby pani Krystyna nie wczuwała się w rolę pani Danuty. To jest bardziej rodzaj relacji, przekazu - tłumaczył Janusz Zaorski. A więc aktorka ma wyglądać jak Krystyna Janda, chodzić jak Krystyna Janda i mówić jak Krystyna Janda. - Dla mnie najważniejszym wątkiem jest dochodzenie Danuty Wałęsowej do świadomości. Człowiek przeciętny znalazł się w obliczu wydarzeń, które są nieprzeciętne, które go przerastają, wobec których na początku nie wie, jak się zachować, ale to doświadczenie powoduje, że jesteśmy bardziej wrażliwi, bardziej mądrzy - powiedział.

"Prawdziwa" Danuta Wałęsowa pojawia się jednak w scenograficznych elementach spektaklu. Zadaniem Janusza Zaorskiego było przedstawienie życia otaczającego protagonistkę sztuki w formie wizualizacji, pokazanie, w dosłownym tego słowa znaczeniu, co się działo za jej plecami, gdy ona piekła szarlotkę, gotowała obiad mężowi, czy przewijała maluchom pieluchy. Zdjęcia te składają się zarówno z archiwalnych ujęć, często jeszcze do tej pory nigdzie nie pokazywanych, jak i nakręconych specjalnie dla spektaklu w miejscach szczególnie ważnych dla biografii Danuty Wałęsowej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.