Facebook Google+ Twitter

Danuta Wałęsa: "Napisałam szczerą prawdę". O głośnej autobiografii

Danuta Wałęsowa robi coś, czego w Polsce chyba nikt wcześniej nie zrobił. I to wcale nie dlatego, że daje nam ciekawą książkę. Danuta robi rewolucję w polskim domu.

Danuta Wałęsa, Marzenia i tajemnice, oprac. Piotr Adamowicz, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2011 / Fot. Wydawnictwo LiterackieW tym kraju zbrodnie na literaturze popełnia się masowo. Wszyscy chcą pisać swoje biografie, w których dostaje się tym i owym, a doczepione łatki krążą potem w salonach i w niewybrednych żartach. Danuta nie bije piany i nie ubija wrogów. Nie rzuca pereł przed wieprze. Pisze i mówi o sobie z gracją. Wyprowadzić mogłaby z równowagi mężów i ojców, także ojców duchowych. Mówi, że lubi patrzeć ludziom w oczy. Stwierdza, jak odbiera osobę biskupa Sławoja Leszka Głódzia, ojca Tadeusza Rydzyka, nie ukrywa, co myślała na temat prałata Henryka Jankowskiego, prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Mówi to, co może się wydawać niepoprawne politycznie. Bo Danuta jest niepoprawna politycznie, nie szuka sensacji, nie jest celebrytką. Nie wstydzi się siebie, tego że była kurą domową. I to ona w wywiadach zaskakuje naturalnością, piękną polszczyzną, głębią myśli. Może dlatego, że ma w sobie wolność i piękno, jest silna, nie udaje.

 / Fot. w24Postanowiła przeżyć wszystko jeszcze raz. Przyjaciel rodziny, gdański dziennikarz Piotr Adamowicz, zgodził się na współpracę z Danutą i później jak bodyguard czy ghostwriter, tworzył razem z nią trudną opowieść, pod jej dyktando. A jest ona... piękna, pisze ją prosto, szczerze samo życie. Jest opowieścią dla wrażliwej duszy kobiecej i dla umysłu wojownika.

Odbierając z wydawnictwa swoją książkę, Danuta Wałęsowa symbolicznie odebrała po raz drugi Pokojową Nagrodę Nobla – znów za dzielnego męża i w imieniu polskich kobiet. Tym razem nie musi jechać z misją do Oslo. Jest to szczególna nagroda pokoju – za życie w zgodzie z samą sobą, w pokoju ze sobą, w... pustym pokoju.

– Nie chcę się wymądrzać – kwituje. Chyba naprawdę nie chce. Ma tajemnice i marzenia. Może mieć od dzisiaj wielbicielki, którym zadedykuje pamiętnik.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Przeczytałam z przyjemnością, ode mnie 5!

Komentarz został ukrytyrozwiń
JK
  • JK
  • 03.12.2011 16:16

To ta kobiecina umie pisać ?? Kiedyś mówiono, że tylko potrafi gotować zupę pomidorową!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szczerze pisza,c , sluchaja,c rozmowy jakie przeprowadzila 1-sza dama Polski np. z Lisem na forum to trzeba napisac ze swoja, kultura, inteligencja, przewyzsza swego me,za i stawia w cieniu jego slawe, , a swoja, osoba, daje do zrozumienia ze jest kobieta, z wyzszych sfer , co budzi jednak pewien niedosyt ze przedtem nic o niej ciekawego nie slyszalem .? mozna to ruznie interpretowac ale niech juz taka, wielka, dama, pozostanie ?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Marta Dutkiewicz
  • Marta Dutkiewicz
  • 28.11.2011 22:19

Istnieje coś takiego,jak geniusz kobiety a szczególnie kobiety i matki zarazem. Świadectwo pani Danuty Wałęsy ,jest tego przykladem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.