Facebook Google+ Twitter

Dar Angeli Merkel dla parafii ewangelickiej w Szczyrku

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2013-02-03 18:48

3 lutego, podczas uroczystego nabożeństwa w Kościele Ewangelickim w Szczyrku Salmopolu, pan Horst Schwarz wraz z delegacją przekazał na ręce pastora Jana Byrta kielich komunijny. Jest to dar Kancelarii Kanclerz Niemiec Angeli Merkel.

 / Fot. ks. Jan Byrt Kielich komunijny otrzymany w niedzielę jest piątym kielichem, jaki Parafii Ewangelickiej w Szczyrku Salmopolu przekazała osoba piastująca tak wysokie funkcje państwowe.

Wszystko zaczęło się w 2008 roku. To wówczas, podczas poświęcenia Ołtarza Europejskiego, wybudowanego na Kotarzu z kamieni przekazanych przez ofiarodawców z różnych stron Polski, Europy, innych kontynentów i ... kosmosu (znalazły się tam też kawałki meteorytów), ks. Jan Byrt otrzymał pierwszy kielich. Podarował go ówczesny kapelan Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego - ksiądz Roman Indrzejczyk. Kolejny był darem Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego profesora Jerzego Buzka. Trzeci parafia otrzymała od ówczesnego Prezydenta Niemiec Christiana Wulffa, a czwarty od wicepremiera Królestwa Niderlandów Andre Rouvoeta.

Mamy nadzieję powiększyć ilość kielichów i zwiększyć ilość nabożeństw przy Ołtarzu Europejskim na Kotarzu. Przypomnę, że to miejsce zostało celowo wybrane na ołtarz. Bacowie, którzy wypasali owce w Beskidach stawiali tam specjalny namiot, który przykrywali kotarą i przebywali tam tylko przez pewien czas (w przeciwieństwie do bacówek). Ta góra jest więc takim szczególnym drogowskazem do innego, bożego świata. Tam chcemy udzielać komunii z otrzymanych kielichów i modlić się o błogosławieństwo dla całej Europy - powiedział w rozmowie z Wiadomościami24.pl ksiądz Byrt.

Niebawem będzie można obejrzeć wystawę kielichów. - Puchary, które co niedzielę służą nam jako naczynia komunijne, będą mogli oglądać turyści odwiedzający Beskidy - dodał duchowny.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Taki, gest P, A. Merkel. no,no, Wszystkie kielichy , to powod do dumy dla Parafii i ks. Byrta. Czemu trudno sie dziwic, Brawo za informacje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.