134083 miejsce

Dario Cologna mistrzem olimpijskim w biegu na 15 km

Dario Cologna został mistrzem olimpijskim w biegu na 15 km stylem dowolnym podczas XXI Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Vancouver. Medal srebrny wywalczył Pietro Piller Cottrer, a brązowy Lukas Bauer. Maciej Kreczmer był 66.

Logo biegów narciarskich podczas XXI ZIO w Vancouver / Fot. vancouver2010.comW poniedziałek podczas XXI Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Vancouver dwie i pół godziny po rywalizacji kobiet rozegrano również bieg indywidualny mężczyzn na dystansie 15 km stylem dowolnym. W konkurencji tej wystartowało dziewięćdziesięciu sześciu zawodników, w tym jeden Polak - Maciej Kreczmer (49 numer startowy).

Wśród faworytów do medali wymieniani byli przede wszystkim dwaj najlepsi zawodnicy w Pucharze Świata - Norweg Petter Northug i Czech Lukas Bauer oraz ci, którzy znaleźli się przed tygodniem w Canmore na podium zawodów o Puchar Świata w tej konkurencji - Włosi Giorgio Di Centa i Pietro Piller Cottrer oraz Szwajcar Dario Cologna.

Na płaskiej trasie z niewielkimi podbiegami i krętymi zjazdami najlepszy okazał się jednak ten ostatni, tj. Dario Cologna. Czas mistrza olimpijskiego to 33.36,3 min. Medal srebrny wywalczył natomiast Pietro Piller Cottrer (+24,6 sek. straty), a brązowy Lukas Bauer (+35,7).

Inni z faworytów z kolei nie liczyli się w poniedziałek w walce o olimpijskie podium. Giorgio Di Centa zajął dziesiąte miejsce (+59,9), a Petter Northug wypadł fatalnie. Norweg stracił do Szwajcara ponad dwie minuty i został sklasyfikowany na odległej czterdziestej pierwszej pozycji (+2.03,2). Słabo spisał się również nasz jedyny reprezentant. Maciej Kreczmer ze stratą powyżej czterech minut do zwycięzcy zajął sześćdziesiąte szóste miejsce (+4.01,7).

We wtorek czeka biegaczy narciarskich przerwa w startach, ale w środę rozegrane zostaną biegi sprinterskie.

Logo XXI ZIO w Vancouver / Fot. vancouver2010.comWyniki biegu indywidualnego mężczyzn na dystansie 15 km stylem dowolnym podczas XXI ZIO w Vancouver:

Złoto: Dario Cologna (Szwajcaria) 33.36,3 min
Srebro: Pietro Piller Cottrer (Włochy) +24,6 sek. straty
Brąz: Lukas Bauer (Czechy) +35,7