Facebook Google+ Twitter

Dario Fo i Andrzej Seweryn na 52. Międzynarodowy Dzień Teatru

„Grajmy Fredrę”. Pod takim hasłem obchodzone są w Polsce uroczystości 52. Międzynarodowego Dnia Teatru. Orędzie na 27 marca przygotował Andrzej Seweryn. Autorem orędzia Międzynarodowego Instytutu Teatralnego jest włoski noblista, Dario Fo.

 / Fot. Cezary p, GNU 1.2„Kręćmy się jak chcemy, błądźmy, igrajmy na tym świecie, zawsze jednak przy końcu znajdziemy przed sobą drogę, którą szli nasi poprzednicy i którą pójdą nasze potomki”. Tak, słowami Aleksandra Fredry, rozpoczyna swe orędzie na Międzynarodowy Dzień Teatru Andrzej Seweryn.

Dyrektor Teatru Polskiego w Warszawie podkreśla, że rewolucja w teatrze jest czymś naturalnym, związanym z poszukiwaniem nowych dróg, ale efektem przemian musi być coś trwałego, dającego poczucie wspólnoty z przeszłością i teraźniejszością.

Andrzej Seweryn przypomina w orędziu, że tegoroczny Międzynarodowy Dzień Teatru przypada w roku Fredry, w 220. rocznicę jego urodzin. To zobowiązuje. Jak podkreśla Seweryn, warto go pokazywać, podobnie jak innych dramaturgów z przeszłości, a nie tylko umieszczać na półce z „wielkimi, których się nie gra i nie czyta”. „Nie byłoby teatru współczesnego bez teatru dawnego. Zachwyceni sami sobą, coraz częściej zdajemy się o tym zapominać” – pisze Andrzej Seweryn. „Grajmy zatem i Fredrę! A po nim przyjdzie czas na kolejnych - Kochanowskiego, Słowackiego, Mickiewicza” – czytamy w orędziu.

Orędzie Międzynarodowego Instytutu Teatralnego na 52. Międzynarodowy Dzień Teatru napisał Dario Fo, laureat nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1997 roku. Jego tekst także nawiązuje do sytuacji współczesnego teatru, który na całym świecie boryka się z podobnym problemem: brakiem zrozumienia i akceptacji przez rządzących. „Dawno temu władza, nietolerancyjna wobec komediantów, rozwiązała problem wypędzając ich z kraju. Dzisiaj, aktorzy i zespoły mają trudności ze znalezieniem publicznej przestrzeni teatralnej, z której mogliby się zwrócić do publiczności - wszystko za sprawą kryzysu. Rządzący zatem nie mają już problemów z kontrolą tych, którzy wyrażają się z ironią i sarkazmem”. I prowokacyjnie podpowiada: „„Należy usunąć z naszych miast aktorów teatralnych, jak robi się to z osobami niepożądanymi”. W efekcie, pisze noblista, nowa diaspora, położy fundamenty dla nowego teatru.

Międzynarodowy Dzień Teatru ustanowiono w 1961 roku w Wiedniu, by upamiętnić otwarcie 27 marca 1957 roku Festiwalu Teatr Narodów. To wtedy w Paryżu spotkały się po raz pierwszy teatry zza żelaznej kurtyny i symbolicznie zakończyła się izolacja sztuki.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru Zarząd Polskiego Ośrodka Międzynarodowego Instytutu Teatralnego przyznał Nagrodę im. Stanisława Ignacego Witkiewicza 2013 za wybitne osiągnięcia w propagowaniu polskiej kultury teatralnej na świecie. Jej laureatem został Manfred Beilharz, dyrektor Hessisches Staatstheater w Wiesbaden, dyrektor Biennale "Nowe Sztuki z Europy", dramaturg i reżyser.
Sekcja Krytyków Teatralnych Polskiego Ośrodka ITI przyznała nagrodę za popularyzację polskiej kultury teatralnej za granicą Stefanowi Sutkowskiemu, założycielowi i dyrektorowi Warszawskiej Opery Kameralnej, a Teatralną Książką Roku 2012 została praca Diany Poskuty-Włodek "Dzieje teatru w Krakowie w latach 1918-1939. Zawodowe teatry dramatyczne".

Przy okazji Międzynarodowego Dnia Teatru od 18 marca działa ogólnopolski program „Dotknij teatru”, którego celem jest twórcze spotkanie artystów i widzów. Aż do 28 marca widzowie z 42 miejscowości mogą uczestniczyć w 540 wydarzeniach teatralnych. Wśród 169 organizatorów są teatry instytucjonalne, muzea, ośrodki kultury, a także fundacje, stowarzyszenia, teatry i artyści niezależni. Koordynatorem edycji ogólnopolskiej jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi.

Szczegółowy program znajduje się na stronie: www.dotknij-teatru.pl.

W Warszawie obchody 27 marca odbywać się będą na wielu scenach. Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy przygotował aż trzy różne wydarzenia. Na scenie teatru Dramatycznego w PKiN zapowiedziano projekcję filmu dokumentalnego „Słońce i cień”, Jana Holoubka, którego bohaterami są Gustaw Holoubek i Tadeusz Konwicki. Po projekcji organizatorzy zapraszają na
rozmowę z twórcą filmu. Na scenie Teatru na Woli od godz. 19 przewidziano projekcję spektaklu Teatru TV „Ostatnia taśma Krappa” w reżyserii Antoniego Libery, z niezapomnianą rolą Tadeusza Łomnickiego. Po projekcji organizatorzy zapraszają na rozmowę z Antonim Liberą. Na Scenie Przodownik posłuchać będzie można Tadeusza Słobodzianka, który czytać będzie fragmenty swojej nowej sztuki „Młody Stalin”. Premiera, w reżyserii Ondreja Spišáka odbędzie się 6 kwietnia w Teatrze Dramatycznym.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Ważne wydarzenie w propagowaniu polskiej kultury i zbliżeniu widza do materii teatru i aktorów. Oby więcej takich optymistycznych wiadomości.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.