Facebook Google+ Twitter

Darmowy Open Source w policji zamiast drogiego Microsoft'u?

Dla policji koszty licencji oprogramowania biurowego są zbyt wysokie dlatego, mając na uwadze oszczędności, poważnie rozważa przejście na otwarte oprogramowanie.

Open Office / Fot. Kamil KlimuszkoNa policyjnych komputerach ma się znaleźć system Linux wraz z darmowym pakietem biurowym Open Office. Wydatki na programy i licencje okrojono w 2009 roku o 2/3.

Większość płatnych programów, których używa policja ma swoje darmowe odpowiedniki na zasadzie otwartego oprogramowania. Linux może okazać się niezawodną alternatywą dla policji oraz szansą rozwoju systemów z rodziny Linux.

Źródło: osnews.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Napisałeś więc, że trzeba komuś zapłacić za:

- dobrze zainstalować
- dobrze skonfigurować
- często czyścić

Jak myślisz, ktoś to zrobi taniej na Windows czy na Linux? Bo to ten ktoś będzie kosztem, nie licencja.

Uważam, że rynek najlepiej ocenia co jest tanie, a co drogie. Bardzo dobrze to widać na małych i średnich firmach, najlepiej takich, w których właściciel sam widzi i liczy pieniądze: z jednej strony myśli - mam 50 pracowników x 1 000 zł licencje - hu! byłoby pół średniej bryki (50 KPLN)! A w zasadzie po odliczeniach od CIT/VAT to pewnie koło jednej czwartej średniej bryki (50 KPLN/1,22*0,82).

Będę 1/4 średniej bryki do przodu, a moich 50 pracowników na 2-3 miesiące utraci 25-30% ze swojej efektywności... Jestem 3,25 średniej bryki do tyłu (8 KPLN x 50 x 3 x 0,27 = 324 KPLN). Ha! To ja wolę sobie kupić niezłą brykę za 250 KPLN, kolejne 50 KPLN wydać na licencję - i tak jestem do przodu! 25 KPLN zostaje mi w kieszeni na upgrade'y!

Krótko mówiąc: niech Ci co naprawdę liczą pieniądze zaczną używać Linuxa. Ich przejście będzie dowodem, że się opłaca. Potem dopiero namawiajmy administrację, policję itd. Jeżeli właściciele małych/średnich firm do tego dojdą - to znaczy, że już czas.

Bo dlaczego ja - oszczędzając w swojej firmie i kupując Windowsa (patrz kalkulacja wyżej) - mam sponsorować podatkami przejście innych na Linuxa?

Co do wirusów - moment w którym przechodzenie na Linuxa stałoby się faktem, sam w sobie unieważniłby ten argument. Nie rozważajmy go więc.

Temat jest tak naprawdę znacznie głębszy, bo korzyści z Linuxa mają charakter niewymierny. Ale tego rachunku nie uzasadniamy budżetami i ekonomią.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeżeli linux będzie dobrze zainstalowany oraz dobrze skonfigurowany to nie ma szans aby padł, poza tym w linuxie nie trzeba się tak męczyć z wirusami (przy Windowsie dochodzi pewnie też koszt licencji antywirusa mogą też używać jakiegoś darmowego). Najważniejsza jest dobra konfiguracja oraz częste "czyszczenie" systemu zarówno w windowsie jaki i linuxie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W pierwszej chwili się z Tobą zgodziłem. W drugiej naszły mnie poważne wątpliwości. Zakładając, że na stacjach roboczych jest Windows z Office to w zakupach hurtowych koszt będzie w okolicach 500 zł/stanowisko.

Czy to dużo? Zależy z czym porównywać. Przy budżetach firm/instytucji - nie koniecznie. Sam etat skromnie zarabiającego policjanta będzie kosztował ok. 7-8 KPLN miesięcznie (ZUS, podatki itd.). Przy tej skali kwota 0,5 KPLN/5 lat już nie przeraża.

Biedny płaci dwa razy - a pozory mylą. Znając życie firma instalująca Linuxa weźmie sobie 50% więcej za to, że instaluje darmowy system. Problemy banalne na Windows i usuwalne przez zwykłego użytkownika - na Linuxie często takimi nie są. Policjant, który nie koniecznie musi być fanem informatyki (ale może!) - nie będzie w stanie usunąć ich albo zajmie mu to więcej czasu. Więc dodatkowe koszty.

Pamiętajmy, że nasz kraj dochodzi już do momentu, gdzie koszt narzędzi odgrywa mniejszą rolę niż efektywność pracy człowieka. Już siła robocza nie jest tak tania jak byśmy chcieli, każda godzina (na przeglądanie /etc...) po prostu kosztuje.

Myślę, że policja nie powinna się spieszyć. Najpierw niech przejdą prywatni - oni szczerze liczą swój grosz. Ich przejście będzie prawdziwym sygnałem, że już się opłaca. I wtedy jechać! Jestem za!~Ale jak na razie tego nie widać... czy znacie jakieś korporacje mające mniej stanowisk niż policja a jadące na Linuxie?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Sam używam open office na liunxie oraz na windowsie jest to bardzo dobra alternatywa dla pakietu office microsoftu. Wszelkie urzędy itp powinny mieć linuxa wraz co znacznie zmniejszyło by wydatki na licencje itp.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Już dawno powinni to zrobć.:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.