Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7289 miejsce

Darmowy słownik wideo języka migowego

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-08-09 12:29

W maju tego roku został uruchomiony największy w Polsce słownik wideo języka migowego. Całkowicie darmowy.

W tej chwili słownik, dostępny na stronie www.migam.pl ma ok. 3200 znaków. Docelowo ma ich być ok. 7000, pojawią się także tłumaczenia z innych języków – w sumie słownik będzie zawierał do 20 000 znaków.

Słownik jest całkowicie darmowy, największy w Polsce, jeden z większych w Europie. Strona obsługuje 53 języki /angielski, niemiecki, francuski, hiszpański.

Z zasobów strony może skorzystać każdy po zarejestrowaniu się i założeniu konta – wystarczy wpisać w wyszukiwarkę interesujące nas słowo, a obok zobaczymy film, na którym będzie ono pokazane. W ten sam sposób można także przejść kurs języka migowego na dwóch poziomach – elementarnym i doskonalącym. W obu modułach znajdują się 42 bloki tematyczne.

Patronat merytoryczny nad stroną objęło Towarzystwo Osób Niesłyszących „TON” oraz Towarzystwo Tłumaczy i Wykładowców Języka Migowego „Gest”.

Siłą sprawczą całego przedsięwzięcia jest Olgierd Kosiba, prezes Towarzystwa Tłumaczy i Wykładowców Języka Migowego GEST. Od wielu lat prowadzi on kursy języka migowego i spotyka się z ogromnym zapotrzebowaniem na materiały edukacyjne. Pomysł na portal jest odpowiedzią na tę potrzebę. Strona ma być kompendium wiedzy o znakach migowych.

Autorzy słownika nie stawiają się w roli autorytetów, ale chcą pokazać różnorodność języka migowego. Dlatego też na stronie znajdziemy znaki zunifikowane, prezentowane w książkach, jak również znaki stosowane przez osoby niesłyszące pochodzące z różnych rejonów Polski. „Gwarowe” określenia języka migowego oznaczamy na naszych filmach literą G.

Zapewnienie osobom niesłyszącym tłumacza języka migowego w kontaktach z organami administracji publicznej oraz udostępnienie im dokumentów w formie dla nich zrozumiałej - przewiduje uchwalona 28 lipca przez Sejm ustawa o języku migowym. Ustawę poparło w głosowaniu 417 posłów, nikt nie był przeciw, nikt też nie wstrzymał się od głosu, ustawa trafiła do Senatu.
(Przemek Kuśmierek)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.