Facebook Google+ Twitter

Darując krew ratujesz życie

Jedziesz samochodem. Dochodzi do wypadku, w wyniku którego musisz mieć transfuzję krwi. Jedziesz do szpitala i okazuje się, że brakuje krwi do przetoczenia. Zapewne Twoi znajomi oddadzą ją dla ciebie, lecz nie wszyscy mają tyle szczęścia.

Znak PCK. / Fot. Piotr AndrzejakPrawie dwadzieścia lat remu syn mojego kolegi ucierpiał w wypadku i potrzebował transfuzji. Wówczas pierwszy raz oddałem krew i tak się zaczęło. Wiem, jak ważny jest to płyn oraz że niejednokrotnie ratuje komuś życie. Każdy z nas może pomóc innemu człowiekowi. Jak? Wystarczy zostać Honorowym Dawcą Krwi PCK.

Aby zacząć oddawać krew, musisz być pełnoletni, zdrowy i zgłosić sie do najbliższego punktu krwiodawstwa. Placówki te znajdują się w prawie każdym szpitalu. Tam zostaniesz zbadany i jeżeli będziesz zdrowy, możesz oddać krew - bezcenny dar życia dla osób chorych. Jednorazowo można zdać 450 ml krwi, jednak nie częściej niż co dwa miesiące. Człowiek ma około 5,5 litra tego bezcennego płynu, więc utrata 450 ml niczym nie grozi.

Afisz "Darując krew ratujesz życie". / Fot. Piotr AndrzejakHonorowi Dawcy Krwi zrzeszają sie w klubach PCK. Jednym z takich klubów w Sieradzu jest Klub HDK PCK przy OSP. Ma on około 35 czynnych członków, czyli osób, które co najmniej dwa razy w roku oddają krew. Klub HDK PCK przy OSP w 2007 roku zebrali od swoich dawców już około 20 litrów krwi. Jest to i tak kropla w morzu potrzeb służby zdrowia. Średnio do jednego zabiegu medycznego są potrzebne co najmniej dwie jednostki krwi, czyli koncentratu czerwonych krwinek. Aby uzyskać jedną jednostkę koncentratu, potrzebne jest 600ml krwi. Krwi nie można niczym zastąpić. Nie potrafimy jej też sztucznie wytwarzać. Dlatego jest tak ważna dla ludzkiego zdrowia i życia w leczeniu.

W sieradzkim punkcie krwiodawstwa i krwiolecznictwa w 2007 roku zebrano od 1400 dawców około 625 litrów tego bezcennego płynu. Jeżeli chcesz zostać Honorowym Dawcą Krwi PCK, zgłoś się do najbliższego punktu krwiodawstwa. Dziś ty możesz pomóc komu innemu, jutro to ktoś może pomóc tobie lub komuś z twoich bliskich. Przy okazji poczujesz się bardziej potrzebny i podniesiesz poczucie własnej wartości.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Więcej informacji na temat zbiórki krwi na nowej stronie krewniacy club Zamość http://zamosc.krewniacyclub.info

Komentarz został ukrytyrozwiń

to jeszcze dużo zależy od prywatnych pracodawców bo nie wszyscy chcą honorować to ze dawcy należy sie wolny dzień, jeżeli zmieni sie myślenie pracodawców na pewno bezie nas więcej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Brawo (+) Miejmy nadzieję ze dzięki temu artykułowi przybędzie nam honorowych dawców krwi. pozdrawiam Cię gorąco Piotrze.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Na taki stan rzeczy wpływają także takie paradoksy link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.