Facebook Google+ Twitter

Daty, fakty, fakciki a patriotyzm i pamięć

A wiesz co się wydarzyło 17 września? - zapytał mnie ojciec. Zgłupiałem, ale zacząłem kombinować - powstanie jakieś, styczniowe może, albo listopadowe. Ale miesiąc jakby nie ten. Niby wrzesień to początek wojny, więc może upadek Westerplatte...

...no ale 17 dni to się z pewnością nie bronili. To może koniec obrony poczty gdańskiej? Też nie baudzo. Myślę, i nagle matka podpowiada, że ruskie... No to rzucam dumnie - wyzwoliciele wkroczyli by bronić nas przed Hitlerowcami.

Zupa


Ojciec zakrztusił się zupą. Po kilku minutach wykładu o Katyniu, wspomnieniu Powstania Warszawskiego i cierpień AK-owców za komunizmu, odechciało mi się żartować. Nie byłoby mi bynajmniej głupio, wszak i Niemcy nauczyli się wreszcie z przymrużeniem oka podchodzić do Hitlera. Zrobiło mi się natomiast przykro, że ojciec naprawdę uznał, że wierzyłem w ideę radzieckiej pomocy.

Telewizja


Domyślam się, że wynikało to z postrzegania poziomu wiedzy młodych ludzi, przez pryzmat licznych ankiet ulicznych, które różne telewizje przy okazji doniosłych dat przeprowadzają. Fakt, że uzyskiwane odpowiedzi często kwalifikują się do "Śmiechu Warte" być może dałoby się wytłumaczyć, tym że przynajmniej w przypadku młodszych roczników reforma edukacji co najmniej negatywnie wpłynęła na ich wiedzę. Można również argumentować tym, że aby ankieta była ciekawsze i bardziej kontrowersyjna nagrane wypowiedzi idą na wizję w sposób tendencyjny i wybiórczy. Ostatecznie można się czepiać sposobu zadawania pytań. Inna bowiem padnie odpowiedź na pytanie zadane pierwszego września "Czemu dzisiejszy dzień jest ważny?" - bo się rok szkolny rozpoczyna? - a inna zapewne, gdy tego samego dnia zapytamy "Kiedy rozpoczęła się druga wojna światowa?".

Jednak na potrzeby tego tekstu domniemam maksymalnego obiektywizmu ankiet, a także tego że poziom wykształcenia mój, młodszych czy starszych kolegów, rodziców i dziadków jest porównywalny.

Walka, ciągła walka


Chciałbym zadać pytanie, które daty w naszej historii są ważne? Które fakty i zdarzenia są kluczowe dla naszej państwowości? Co powinien wiedzieć prawdziwy patriota? A co winien w obowiązku pamiętać absolwent gimnazjum, liceum?

Historia Polski opiera się na martyrologii. Walczyli z systemem nasi rodzice, walczyli z okupantem dziadkowie, walczyli o niepodległość pradziadkowie.

Kluczowe daty w historii Polski, przełomowe momenty podczas powstań i wojen, istotne fakty z literatury i sztuki. Są ich dziesiątki, a może setki, małych cegiełek, które składają się na naszą tożsamość narodową.

Równi i równiejsi


Bitwa pod Grunwaldem - 15 lipca 1410, ale czy wyśmienitemu matematykowi nie wystarczy, że wie, że wydarzenie miało miejsce na początku XV wieku? Czy od rodowitego... mielniczanina (mieszkańca Mielna) powinniśmy oczekiwać wiedzy o Powstaniu Warszawskim wykraczającej poza jego rok? A kto i jaką wiedzę powinien mieć o powstaniu w Gettcie? Katyń jest ważny, ale to że niedobrzy Polacy najechali Czechosłowację chyba również...

Albo jeszcze lepiej - 11 listopada zróbmy ankietę uliczną i zapytajmy, zwłaszcza młodzież, o to czy Piłsudski był bohaterem, czy może jednak zdrajcą? Albo czemu Piłsudski był zdrajcą? Albo kim był marszałek Piłsudski?

Gdyby ojciec zapytał mnie kiedy wkroczyli Rosjanie, powiedziałbym, że we wrześniu. Gdyby zapytał czemu, to powiedziałbym, że się dogadali Ruscy z Niemiaszkami. Gdyby pytał o szczegóły dorzuciłbym Ribbentropa z Mołotowem. Ale na pytanie kiedy się dokładnie dogadali, szczytem moich możliwości by było - przed wojną.

Które wydarzenia są ważniejsze od innych? Których dat znajomość należy egzekwować od społeczeństwa? Których faktów nieznajomość to wstyd?

Myślę, że potrzebna jest dyskusja nad stworzeniem pewnego kanonu wiedzy o ojczyźnie i to niekoniecznie wyłącznie historycznej.

Tola, Doda uber alles


Plotek, pudelek - i o życiu Rabczewskiej wiem wszystko. Jestem też fanem newsów o Toli. Ale co jest stolicą podkarpackiego, kiedy i za co Sienkiewicz dostał Nobla, ilu górników zginęło w Kopalni Wujek ani kiedy dokładnie odbyły się poszczególne rozbiory Polski nie mam pojęcia, albo już nie pamiętam.

A powinienem?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

rozumiem lol :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

raczej redaktor poprawil, nie ja :) do bledu sie przyznaje

Komentarz został ukrytyrozwiń

Widzę, że datę poprawiłeś, mogłeś jednak napisać, że to był błąd, teraz to wynika, że to ja nie znam daty bitwy pod Grunwaldem :)
(+) za całość :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ plus za tekst

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ za temat i sposób jego przedstawienia, Wkrótce postaram się odpowiedzieć za zadane przez Ciebie pytania. Adam , Twój tekst podobał mi najbardziej ze wszystkich, które tu przeczytałam. Powiem Ci jeszcze , że młodzież często zadaje mi właśnie takie pytania, pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

A tak z wojskowego punktu widzenia, to Rosjanie po prostu przesunęli strefę obronną przygotowując się do dalszej fazy wojny. Polska armia była w odwrocie i już nic nie było w stanie uchronić od klęski.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bitwa pod Grunwaldem - 14 lipca 1410, jesteś pewny co do tej daty??? Rozumiem czemu nie wiesz co się wydarzyło 17 września 1939 roku! Minusa nie dam, wystarczy się trochę doszkolić :) I pomyśleć, że ja historii uczyłem się za "komunizmu" lol

Komentarz został ukrytyrozwiń

*wydarzyło*

Komentarz został ukrytyrozwiń

IV ROZBIÓR POLSKI to się wydażyło...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Adamie, właśnie przymierzałam się do tego tematu, bo sonda uliczna totalnie mnie zdołowała!

Najnowsza historia Polski, jak gorący kartofel jest przerzucana z podstawówki do gimnazjum, z gimnazjum do liceum, itd.

Daleko jestem od szkolnictwa, ale jednego jestem pewna; nikt dotąd nie zdążył napisać rzetelnego podręcznika o tym okresie historii.
Autorzy poddają się presji aktualnie rządzących i piszą pod nich, a ponieważ proces aż do druku trwa dosyć długo, zmienia się ekipa a nowi mają inne spojrzenie na historyczne zaszłości.
Dopóki będą się kłócić o interpretację wydarzeń, dopóty nie powstanie taki podręcznik, a sondaże niestety będą potwierdzały potrzebę jego opracowania.
Za ładnie podany temat, plus.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.