Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

30770 miejsce

David G. Williammson "Zdradzona Polska" - recenzja

Książka Williamsona to kolejna praca na temat tragicznego losu Polski w kampanii wrześniowej 1939 roku. Dodać trzeba, praca dobrze napisana.

 / Fot. Fot. RebisDr David G. Williams to historyk piszący o historii Niemiec i sprawach międzynarodowych. Pracował w Highgate School a dziś jest niezależnym wykładowcą i pisarzem. Napisał także między innymi książki: "Bismarck i Niemcy" czy "Trzecia Rzesza".

Na plus omawianej tu książki można zaliczyć często cytowane wspomnienia naocznych świadków historii, takich jak żołnierze, oficerowie, politycy czy zwykli mieszkańcy a także dokładny opis tego jakie jednostki brały udział w konkretnej walce. Autor obala mity narosłe wokół walk jak np. ten o rzekomym ataku polskich ułanów na czołgi, podczas gdy tak naprawdę atakowano piechotę. Książka choć koncentruje się na losach Rzeczpospolitej to jednak jest uczciwa w swoim podejściu. Tam gdzie można Polaków pochwalić np. za bohaterstwo i poprawne przygotowanie obrony w danym miejscu chwali, natomiast tam gdzie należy powiedzieć gorzkie słowo też to robi. Podobnie podchodzi do strony niemieckiej, której też dostaje się za błędy w prowadzonej wojnie i zaniedbania. Krytyka spotyka naturalnie Francję i Wielką Brytanię, które Polsce pomóc mogły i nawet łudziły nasz kraj, że taką pomoc dostaniemy ale potem pomocy, która była także w ich interesie nie udzieliły. Nasze działania przed wojną oceniane są uczciwie, jako poprawne. Autor na wiele sposobów dowodzi, że Polska niewiele mogła zrobić. Dodaje także całe tło wydarzeń w wyniku których powstała II Rzeczpospolita, która później musiała stawić czoła dwóm agresorom i opisuje jak trudno było z powrotem skleić trzy poróżnione przez zaborców części Polski.

Późniejszy opis walk i wydarzeń na terenach zajętych walkami II wojny światowej, także przeprowadzony jest logicznie i uczciwie. Na kartach książki spotkamy nie tylko walki czy potyczki ale także społeczny rezultat tych wydarzeń dla ludności cywilnej.

Dobrze, że powstają takie książki dla czytelnika anglojęzycznego. Czytelnik polski historię tę zna choć naturalnie dla odświeżenia pamięci, warto "Zdradzoną Polskę" przeczytać.

Książka Williamsona to całkiem poprawny opis tła wydarzeń, kampanii wojennej i jej następstw dla Polski. W dodatkach dostajemy także chronologię głównych wydarzeń, biografię głównych postaci, wspomnienia ocalałych czy ordre de bataille czyli porządek wojsk, schemat organizacyjny armii lub jej części.

"Zdradzona Polska" (tytuł oryginalny: Poland betrayed: The Nazi-Soviet Invasions 1939) została wydana przez poznański Rebis w sierpniu tego roku. Przekładu dokonał Krzysztof Filip Rudolf. Ilość stron: 312. Duży druk.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

5*. Adamie, interesująca recenzja:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Po takiej recenzji nie pozostaje nic innego niż sięgnąć po książkę.Pozdrawiam p.Adamie

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.