Facebook Google+ Twitter

David Lynch w programie "Kocham Kino"

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2012-11-27 20:10

Przy okazji pobytu znakomitego reżysera Davida Lyncha na festiwalu Plus Camerimage, TVP2 nagrała wywiad z artystą, do prowadzonego przez znaną prezenterkę Grażynę Torbicką, programu "Kocham Kino".

David Lynch podczas wywiadu dla TVP / Fot. Andrzej Wiosna"David Lynch to prawdziwy indywidualista kina, twórca nie uznający artystycznych kompromisów, który pokazał widzom na całym świecie, że filmy nie muszą być racjonalne i wytłumaczalne, by urzekać zmysły, wzruszać serce i pobudzać umysł. Lynch opiera swoje filmy na logice snu, wprowadzając w jej ramy intelektualne zagadki, atmosferę niesamowitości oraz wszechobecną tajemniczość. Demonstruje, że na bazie podświadomości, marzeń sennych, fobii i wizualnej psychologizacji bohaterów można dokonać fascynującej wiwisekcji ludzkiej duszy. Już od lat młodzieńczych interesowały go projekty nietuzinkowe.

Zobacz zdjęcia

Dla Davida Lyncha zawsze liczyły się idee i myśli, dzięki którym jednostka ludzka jest niepowtarzalna. Nie miał nigdy ambicji demaskatorskich lub publicystycznych, w swoich filmach sugerował po prostu większą świadomość siebie i otaczającego nas świata. Pokazując, że w każdym kryje się mniej lub bardziej ujarzmiona bestia, zachęcał do autoanalizy. Ubierając swoje dzieła w formę irracjonalnych opowieści o ludziach zagubionych w pojedynkach o własną wolność, pokazywał, że rzeczywistość jest iluzją, którą każdy doświadcza na swój sposób. Dokładnie tak jak jego filmy, do których powstało tysiące różnorakich interpretacji.

Nie zmieniły go nominacje do prestiżowych nagród (trzykrotnie do Oscara w kategorii "Najlepszy Reżyser") ani same zdobyte nagrody (Złota Palma w Cannes).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.