Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

27623 miejsce

Davos ludzi młodych. VII Forum Ekonomiczne Młodych Liderów

„Europa wobec kryzysu - Wyzwania w świecie globalnego gospodarki” nad tym tematem debatowało blisko 400 młodych liderów z 42 państw podczas VII Forum Ekonomicznego Młodych Liderów, które obyło się w dniach 3-7 września br.

Forum Młodych Liderów / Fot. K.M. Ratschka To niecodzienne wydarzenie z udziałem gości z państw Unii Europejskiej, Bałkanów, Europy Wschodniej, Kaukazu, Rosji i Turcji odbyło się po raz siódmy w Nowym Sączu w Polsce.

Prezes Wspólnoty Polskiej Longin Komołowski w towarzystwie Młodych Liderów / Fot. Artur BarbarowskiPolska, która od ośmiu lat jest członkiem Unii Europejskiej, powinna odgrywać strategiczną rolę w kreowaniu przyszłości Europy. Dlatego też tutaj zostali zaproszeni liderzy, przedsiębiorcy, członkowie partii politycznych oraz studenci z międzynarodowym doświadczeniem, aktywni w ich lokalnym środowisku, którzy mieli okazję uczestniczenia w prelekcjach i panelach dyskusyjnych.

Forum Ekonomiczne w Krynicy-Zdrój na zdjęciu Gen. Rapacki, Bogdan Węgrzynek, Zygmunt Berdychowski, Aneta Karasek i Łukasz Kozak / Fot. K.M. RatschkaMłodzi liderzy mieli okazję uczestniczyć w spotkaniach z takimi znamienitymi gośćmi jak: Tibor Navracsics - wicepremier, minister sprawiedliwości i administracji, Węgry, Lech Wałęsa - Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1990 1995, Günter Verheugen - były Komisarz UE ds. Rozszerzenia, Dimitar Bogov - prezes Narodowego Banku Republiki Macedonii, Eduardo Cabrita - przewodniczący Komisji Budżetowej i Finansów, Parlament Portugalii, Sławomir Nowak - minister transportu RP, Władysław Kosiniak-Kamysz - minister pracy i polityki społecznej RP.

Forum Ekonomiczne w Krynicy-Zdrój / Fot. K.M. RatschkaW przesłaniu skierowanym do młodych liderów Władysław Kosiniak- Kamysz - minister pracy i polityki społecznej wskazał na problemy, które powodują dramatyczną sytuację młodych ludzi na rynku pracy, a są to: brak szacunku do pracy, brak zaufania do szkolnictwa wyższego oraz niedopasowanie oferty uczelni do potrzeb rynku pracy. Forum Młodych Liderów / Fot. K.M. Ratschka

W jego opinii konieczne staje się wzmocnienie szkolnictwa zawodowego i doradztwa zawodowego już na poziomie gimnazjum. - Musimy oswajać dzieci z rynkiem pracy, żeby mówić im, że wybór szkoły nie jest tylko wyborem, jakie przedmioty będziecie mieć; to jest wybór waszej ścieżki zawodowej - powiedział Kosiniak-Kamysz. Aktualnie decyzja o kierunku kształcenia często podejmowana jest przez młodych ludzi pod wpływem zainteresowań lub wyników ucznia, które osiąga on w wybranych przedmiotach. W ten sposób wybór kierunku studiów, drogi zawodowej często jest po prostu dziełem przypadku.

Forum Ekonomiczne Młodych Liderów to doskonała okazja do spotkania, wymiany doświadczeń, kształtowania podstaw liderskich, dyskusji na temat przyszłości Europy, nawiązania kontaktów poszukiwania partnerów do wspólnych projektów społecznych czy biznesowych. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele wielu organizacji zainteresowanych nawiązaniem współpracy. Jednym z uczestników forum był Łukasz Kozak, przedstawiciel Junior Chamber International, z którym Aneta Karasek i Bogdan Węgrzynek przeprowadzili wywiad.

A.K.: Jak ocenia Pan Forum Młodych Liderów, w którym miał Pan okazję uczestniczyć?
Ł.K.: Te cztery dni są „tyglem”, w którym energia, często już duże doświadczenie, pobudzane inspiracjami od gości paneli dyskusyjnych może już w najbliższej przyszłości zaowocować nowymi rozwiązaniami polityczno-ekonomiczymi na skale lokalną i globalną.

Możliwość spotkania z osobami, które przewodzą naszym krajom, globalnym instytucją, które tworzyły historie naszego regionu jest nie do przecenienia. Możliwość posłuchania i wymiany opinii z osobami taki jak, Lech Wałesa- były prezydent Polski, Guenter Verheugen- były komisarz UE, Tibor Navracics- Wicepremier Republiki Węgierskiej i wielu innych jest nie do przecenienia. To oni inspirują nas młodych do działania, tworzenia wizji, angażowania się w bieżące sprawy społeczno-gospodarczo-polityczne naszych krajów i Europy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.