Facebook Google+ Twitter

Dawca szpiku - dawca życia

  • Źródło: Artykuł sponsorowany
  • Data dodania: 2015-08-28 12:20

W Polsce jako potencjalni niespokrewnieni dawcy szpiku zarejestrowało się ponad 850 tys. osób. Na całym świecie takich osób jest już ponad 25 milionów. To jednak wciąż za mało, aby znaleźć dawcę dla każdego potrzebującego przeszczepienia pacjenta. Strach przed oddaniem szpiku wynika przede wszystkim z niewiedzy i nieznajomości procedur stosowanych przy pobieraniu krwiotwórczych komórek macierzystych.

Rejestracja potencjalnych dawców podczas Dnia Dawcy Szpiku / Fot. Barbara Kusiak- Stojąc przed decyzją rejestracji jako potencjalny dawca szpiku na pewno zastanawiamy się, jak w szczegółach przebiega proces pobrania krwiotwórczych komórek macierzystych i jak jest zorganizowany. Warto poszukać odpowiedzi na wszystkie nurtujące pytania, ponieważ ta decyzja powinna być jak najbardziej świadoma. – mówi Ewa Magnucka – Bowkiewicz, Prezes Fundacji DKMS Polska.

W świadomości Polaków utarł się stereotyp, że dawstwo szpiku oznacza zastrzyk w kręgosłup i niesie ze sobą ryzyko spowodowania paraliżu. Nic bardziej mylnego. Decydując się na podarowanie komuś szansy na nowe życie, nie narażamy w żaden sposób swojego, ponieważ komórki macierzyste pobierane są krwi obwodowej lub z talerza kości biodrowej i nie ma to nic wspólnego z kręgosłupem. Wśród potencjalnych dawców istnieje także obawa, że dawstwo niesie za sobą koszty, a w rzeczywistości jest to zupełnie bezpłatne. Wszystkie koszty związane z rejestracją i pobraniem materiału genetycznego pokrywane są przez Fundację DKMS Polska, a jedyne co musi zrobić potencjalny dawca, to rejestracja oraz oddanie do badania materiału genetycznego (wymazu z błony śluzowej wewnętrznej części policzka lub 4 ml krwi) w celu oznaczenia antygenów zgodności tkankowej HLA. To właśnie na ich podstawie określana jest zgodność miedzy dawcą a biorcą.

 / Fot. Barbara KusiakIstnieją dwie metody pobrania krwiotwórczych komórek macierzystych. Pierwsza z nich to pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej. Metoda ta stosowana jest w 80% przypadków i zazwyczaj wiąże się z jednodniową wizytą w klinice pobrania.

Przed pobraniem komórek dawca przez kilka dni musi przyjmować zastrzyki z czynnikiem wzrostu, który powoduje mobilizację komórek krwiotwórczych ze szpiku do krwi i tym samym zwiększa ich liczbę w krwi obwodowej. Samo pobranie krwiotwórczych komórek macierzystych to zabieg, w czasie którego dawca może np. czytać, oglądać filmy, czy słuchać muzyki. - W końcu nadszedł dzień pobrania. Był to mroźny kwietniowy poranek, godz. 8.00, wtedy to zostałem podłączony do maszyny. Widziałem, jak komórki gromadzą się w woreczku i trudno było mi uwierzyć, że tylko tyle wystarczy zrobić, by pomóc komuś choremu na białaczkę. Po upływie ok. 4 godzin udało się uzbierać wystarczającej ilości komórek. Czas ten upłynął mi bardzo szybko przy filmie, w towarzystwie mojej żony Anny i córki Zuzi (…). Samo pobranie jest bezbolesne i od razu po nim wychodzi się z kliniki. – opowiada Artur Płaczek, który w 2009 roku oddając swoje komórki, podarował nowe życie 50-letniemu mężczyźnie.

Wojtek - uratował życie choremu na nowotwór krwi Pacjentowi.


 / Fot. materiały prasoweDrugą, znacznie rzadziej wybieraną metodą, jest pobranie komórek macierzystych z talerza kości biodrowej. Metoda ta wiąże się z 2-3 dniowym pobytem w szpitalu ze względu na konieczność znieczulenia ogólnego. Zabieg trwa około godzinę i już dzień po zabiegu dawca może wrócić do domu. - Wszystko potoczyło się zgodnie z planem, trzydniowy pobyt w szpitalu w Gliwicach upłynął w atmosferze spokoju, życzliwości ze strony lekarzy i pielęgniarek. Sam zabieg oczywiście przespałam, a po zabiegu nie odczuwałam żadnych większych dolegliwości, bo czy dwudniowe lekkie osłabienie i lekki ból gardła w obliczu sprawy takiej wagi ma jakiekolwiek znaczenie? No oczywiście, że nie. – wspomina Aneta Arion, która zdecydowała się pomóc i oddać cząstkę siebie swojemu genetycznemu bliźniakowi, 14-letniemu chłopcu.

Co dalej dzieje się z pobranymi komórkami? Niezależnie od wybranej przez lekarza metody pobrania, krwiotwórcze komórki macierzyste transportowane są niezwłocznie do kliniki w której leczony jest pacjent i po odpowiednim przygotowaniu przeszczepiane , dając mu szansę na nowe życie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.