Facebook Google+ Twitter

Dawid Grosman: Kto ze mną pobiegnie

Na jakie poświęcenie nas stać, ile jesteśmy gotowi zaryzykować dla ukochanej osoby – swoje życie, swoją osobowość, swoje "ja"? Dlaczego warto szukać prawdziwej miłości i na czym ona polega? Te wszystkie pytania stawia w swojej najnowszej książce Dawid Grosman.

Akcja powieści rozgrywa się we współczesnej Jerozolimie. 16-letni Asaf pracuje w urzędzie miejskim. Dostaje za zadanie znalezienie właściciela zabłąkanego labradora. Pies rozpoczyna z nim szaleńczy bieg po ulicach miasta. Asaf nieświadomy, dokąd prowadzi go pies, biegnie za nim. Po drodze spotyka najdziwniejszych ludzi i stopniowo dowiaduje się coraz więcej o fascynującej właścicielce labradora.

Miesiąc wcześniej piętnastoletnia Tamar, dziewczyna z tzw. porządnego domu, porzuca wszystko, by odnaleźć brata, który wpadł w środowisko narkomanów, ulicznych artystów i gangsterów. Tamar jest typem introwertyczki, nie ma wielu przyjaciół, za to jak najgorsze zdanie o samej sobie. Aby dostać się do piekła, w którym znajduje się jej brat, postanawia zacząć śpiewać na ulicach Jerozolimy.

Fot. WABGrosman z niezwykłym realizmem opisuje brutalny świat, w którym rządzą narkotyki, przemoc i pieniądze. To świat, z którego bardzo trudno się wydostać, w każdym razie – wydostać się żywym.
Jego bohaterowie to indywidualności, które sprzeciwiają się wkładaniu ich w szablony tzw. współczesnej młodzieży. Asaf zaczyna szukać Tamar wbrew rozsądkowi. Biegnie za nią nie tylko dlatego, że tak chce pies. Także dlatego, że zaczyna go przyciągać do tej nieznajomej dziewczyny jakaś magnetyczna siła. Stopniowo zaczyna kiełkować w nim uczucie, którego na początku sam nie rozumie. Jak skończy się ta pogoń, czy tych dwoje się odnajdzie?
Dawid Grosman
Kto ze mną pobiegnie
464 strony,
oprawa miękka (skrzydełka)
Wydawnictwo WAB

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Nawet fajna??? zarąbista! Czyta się ją jak kryminał, chociaż to nie jest główny wątek. Wciąga jak romans, ale to też jest obok. Fascynuje jak przygodówka, bo zdarzeń tam nie brakuje, przeraża jak thriller, choć dużo też w nim komedii.. mistrzowskie połączenie...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jest jeszcze strona w Wikipedii: http://pl.wikipedia.org/wiki/Kto_ze_mn%C4%85_pobiegnie (o książce), oraz oddzielna o Grossmanie.

Książkę znam, czytałem, jest nawet fajna :-)))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Na dzień dobry kilka ciekawych linków, które znalazłam:
• Konkurs: tu można wygrać darmowy egzemplarz tej książki: http://www.patafian.pl/kto_ze_mna_pobiegnie.html
• Fragment książki możesz przeczytać tutaj: http://czytelnia.onet.pl/0,1372210,do_czytania.html
• Na podstawie książki nakręcono film: http://www.someonetorunwith.com/
• Oficjalna strona książki: http://www.wab.com.pl/index.php?id=7&bid=470
A co ja myślę o książce? Jest niesamowita. Pochłania bez reszty. Potrafiłam ją czytać w każdej sytuacji, w każdej pozycji. zauroczyła mnie. Pozwoliła mi na chwilę stanąć obok samej siebie i swojego życia i popatrzeć na to z trochę innej strony. Teraz, kiedy widzę kogoś, kto jest inny (ma jakieś znamiona, dziwnie wygląda czy coś), widzę w nim człowieka. Człowieka, który ma swoje pasje, nadzieje, marzenia. Tak jak Szczęsny z tej książki. Ona prowadzi do takiej szczerej, wewnętrzej refleksji. A to w książkach kocham.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Akcja książki dzieje się w Jerozolimie. Poznajemy bohaterów i widzimy jak wieloletnie wojny wpłynęły na ich charakter. Cenią oni najbardziej w drugim człowieku wytrzymałość na trudy, siłę oraz dążenie do sukcesu. Jest też przykład osoby, która zostawiła to wszystko i wyjechała do Stanów cieszyć się komfortem. Chodzi o siostrę głównego bohatera. On oraz jej chłopak odmiennie ją oceniają. Brat rozumie ją, ale przykro mu, że okazała niewdzięczność swemu długoletniemu chłopakowi, natomiast ten chłopak - o ksywce "Nosorożec" - po prostu milczy, ten temat dla niego nie istnieje. Twierdzi, że jego dziewczyna (czyżby nawet nie domyślał się prawdy?) jest akurat teraz na wycieczce w USA i zaraz wróci. Jest jeszcze restauratorka, której udało się wyrwać z narkotyków. Ceni ona silnych mężczyzn, z im większą spluwą i bardziej agresywnych tym lepiej. Wszystko po to, by był ktoś, kto stanie w razie potrzeby w obronie jej oraz jej córeczki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dawid Grosman stracił syna w Libanie. Wezwał rząd Izraela do natychmiastowego przerwania wojny przeciw temu krajowi (http://fr.news.yahoo.com/13082006/202/le-fils-de-l-ecrivain-israelien-david-grossman-tue-au.html).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Miło będzie spojrzeć na ten obszar nie myśląc tylko o wojnie, bombach i konfliktach politycznych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.