Facebook Google+ Twitter

Dawna remiza zostanie zabytkiem

Budynek stojący przy ulicy Inżynierskiej 6 na warszawskiej Pradze, pełniący niegdyś funkcję remizy tramwajowej, następnie zajezdni autobusowej, a obecnie będący domem komunalnym zostanie wpisany do rejestru zabytków. - Remiza na Pradze ma wyjątkowe znaczenie historyczne, artystyczne i naukowe. Budynek zajezdni jest ciekawym świadectwem rozwoju komunikacji miejskiej - mówi Monika Dziekan, rzecznik Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Warszawie.

Tablica upamiętniająca / Fot. Anna Cieśluk"Pierwszy tramwaj w Warszawie wyruszył stąd 11 grudnia 1866 r., otwierając drogę tramwajowej konnej komunikacji miejskiej. Połączył on ówczesne dworce kolejowe: Petersburski - dzisiaj Wileński - na Pradze i Wiedeński w Śródmieściu" - tablica tej treści wisi na kamienicy przy ul. Inżynierskiej 6.

Brama przy ul. Inżynierskiej 6 / Fot. Anna CieślukBudynek ten powstał w 1922 r. Ma dwie wysokie bramy, przez które wyjeżdżały dawniej konne tramwaje. Nad jedną z nich wisi płaskorzeźba z herbem Warszawy, dlatego popularnie nazywany jest on „Domem pod Syreną”. Budynek przez lata należał do miasta. Wcześniej w tym miejscu funkcjonowała drewniana remiza tramwajowa, w 1908 r. stację przystosowano do obsługi tramwajów elektrycznych. Od 1922 roku, po ukończeniu nowoczesnej zajezdni tramwajowej przy ul. Kawęczyńskiej, z budynku przy Inżynierskiej zrobiono zajezdnię autobusów miejskich. Budynek zmienił wtedy fasadę, zainstalowano w nim podziemne zbiorniki z paliwem, zbudowano też warsztat do napraw. Zajezdnia działała jeszcze po II wojnie światowej, ale na przełomie lat 50. i 60. w całości przekształcono ją na budynek mieszkalny. Dziś jest tam dom komunalny, a w dawnych garażach umieszczono stacje obsługi pojazdów.

Płaskorzeźba z herbem Warszawy / Fot. Anna Cieśluk- Remiza na Pradze ma wyjątkowe znaczenie historyczne, artystyczne i naukowe. Budynek zajezdni jest ciekawym świadectwem rozwoju komunikacji miejskiej. Pochodzi z okresu, gdy Warszawa kształtowała swe oblicze jako nowoczesna metropolia i szybko rozbudowująca się stolica niepodległej Polski - mówi Monika Dziekan, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Warszawie. - Uznanie Remizy na Pradze za zabytek jest wyłącznie sprawą formalną. Postępowanie ma zakończyć się jesienią tego roku - podkreśla rzecznikWybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

oby nie zajmowała się nią, z ramienia urzędu konserwatorskiego, pani konserwator miejska. Bo będzie tak, jak z parowozownią na Wileńskiej

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.