Facebook Google+ Twitter

,,Dawno temu w Jastarni" cz. 1. Poławianie laskornem maj 2013

Spektakl sposobu poławiania łososi. Nawiązanie do tradycji rybaczenia sprzed stu laty. Uczestnikami widowiska są mieszkańcy Jastarni, członkowie Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Jastarni. Widzami ludność Jastarni, turyści.

O połowie laskornem - niewodem na łososie słyszało wielu mieszkańców Jastarni. O łososiu, tej cenionej rybie pisał ks. Paweł Stefański we ,,Wspomnieniach z Jastarni 1917 - 1939: ,,Niezaprzeczalnym królem wszystkich ryb jest łosoś! Jego królestwo rozciąga się na cały świat. Żadna większa uczta, żadna lepsza uroczystość nie może się obejść bez łososia."


Dziś, 4 maja 2013 r. członkowie Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Jastarni urządzili wyjątkowy spektakl na plaży w Jastarni przy wejściu od ul. Bałtyckiej. Na tę szczególną chwilę przygotowali sprzęt rybacki, w tym oczywiście laskorn i wypłynęli łodzią na połów. Ustawili laskorn w prostej linii równolegle do plaży.

Gdy ,,Łososie się zjawiły!", inni rybacy wraz ze swymi ,,bialkami" ciągnęli do brzegu linki utrzymujące sieć. Jak niegdyś, maszopi założyli na biodra specjalne drewniane szelki i cofali się ,,do kraju", czyli lądu. ,,I tak raz wraz idzie od wydmy do morza, a potem znowu od morza do wydmy, aż niewód się zbliży do brzegu".

Wśród oczekujących na łososie byli licznie zebrani mieszkańcy Jastarni, w tym ci, którzy pamiętają, jak to ,,downi" łowiono specjalnie szytą siecią przez poszczególne maszoperie. ,,Nikt nie odważy się powiedzieć głośnego słowa, bo łosoś to przecież ryba potężna, to król morski". Nie zabrakło także turystów, dla których przygotowano spektakl. Byli także ci, którzy specjalnie przyjechali obejrzeć to spektakularne widowisko, aby przenieść się wstecz o sto lat!


Tak więc, gdy już sieć przyciągnięto, rybacy weszli do morza w ,,krampkach" - wysokich, sięgających do bioder butach.
,, Kiedy już cały niewód jest w morzu, wówczas się go prostuje, a łódka w końcu wraca do brzegu, wyrzucając równocześnie drugą linkę, przymocowaną do drugiego końca niewodu. Teraz następuje mała przerwa i zaczyna się mozolne ciągnięcie niewodu do brzegu". Jeszcze tylko należy ubić rybę ,,kramulcem" - kawałkiem drewna, którego także nie zabrakło i ,,fang" w ręku. Pierwszym odbiorcą tej królewskiej ryby, jak ,,przóde lat'', był ksiądz z tutejszej parafii. To właśnie ksiądz błogosławił rybaków i modlił się z nimi o powodzenie w niewodach.Dziś łososia honorowo odebrał ks. wikary Piotr Bonin. Ofiarowany lachs, to jeden z kilku łososi, które znalazły się w głównej części niewodu ,,macicy''. Były też śledzie!

Widowisko wystawiono po raz pierwszy.Cieszyło się powodzeniem, było licznie fotografowane i filmowane. Dopisała też pogoda. Na koniec członkinie ZK-P
z Jastarni, ubrane ,,jak dawniej bywało'',zaśpiewały nad morzem kaszubskie, rybackie piosenki miejscowych autorów.

Całą imprezę prowadził znawca tutejszych zwyczajów p.dr Antoni Konkel,założyciel zabytkowej ,,Chaty rybackiej" i jej kustosz, autor książek i artykułów o tutejszych ludziach i zwyczajach oraz wieloletni członek ZK-P.

Należy dodać, że niedawno ukazała się książka autorstwa pana A.Konkela wydana przez Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku. Publikacja ,,Stacja Ratownictwa Brzegowego w Jastarni 1870-1945'' zawiera ciekawe fakty z dziejów funkcjonowania stacji,opisuje działalność ochotniczej drużyny ratowniczej, którą tworzyli kaszubscy rybacy z Jastarni.

Przytoczone cytaty pochodzą z: Ks.Stefański, ,,Wspomnienia z Jastarni 1917- 1939”,Wydawnictwo Region, Gdynia1997Rybacy wyruszają z laskornem. / Fot. Jolanta SelinRybacy wyruszają z laskornem. / Fot. Jolanta SelinRybacy wyruszają z laskornem. / Fot. Jolanta SelinLaskorn w zoloju / Fot. Jolanta SelinPowrót rybaków z połowu / Fot. Jolanta SelinCiągnięcie laskorna do ,,kraju" / Fot. Jolanta SelinRybacy na morzu / Fot. Jolanta SelinPrzypłynęli! / Fot. Jolanta SelinRybacy z Jastarni / Fot. Jolanta SelinRybacy wyruszają z laskornem. / Fot. Jolanta SelinWyciąganie laskornu. / Fot. Jolanta SelinWyciąganie laskornu. / Fot. Jolanta SelinWyciąganie laskornu. / Fot. Jolanta SelinŁódź gotowa / Fot. Jolanta SelinNajmłodsza uczestniczka widowiska. / Fot. Jolanta SelinLaskorn w zoloju / Fot. Jolanta SelinPomeranka gotowa na połów / Fot. Jolanta SelinPowrót rybaków z połowu / Fot. Jolanta SelinRybacy wyruszają z laskornem. / Fot. Jolanta SelinWyciąganie laskornu. / Fot. Jolanta SelinWyciąganie laskornu. / Fot. Jolanta SelinNajmłodsza uczestniczka widowiska. / Fot. Jolanta SelinWyciąganie laskorna za pomocą szelek / Fot. Jolanta SelinBalaja na ryby przygotowana / Fot. Jolanta SelinWyciąganie laskorna / Fot. Jolanta SelinGotowe? / Fot. Jolanta SelinMamy śledzie / Fot. Jolanta SelinŚledzie do kasirza / Fot. Jolanta SelinKról Bałtyku złowiony! / Fot. Jolanta SelinMamy go! / Fot. Jolanta SelinJest więcej łososi! / Fot. Jolanta SelinTriumf! / Fot. Jolanta SelinTuryści uważnie obserwują spektakl / Fot. Jolanta SelinCiągnięcie laskorna do ,,kraju" / Fot. Jolanta SelinZ łososiem w kasirzu / Fot. Jolanta SelinTrzymaj lejper! / Fot. Jolanta SelinZbieranie takielunku / Fot. Jolanta SelinKsiądz wikary - Piotr Bonin otrzymuje pierwszego łososia / Fot. Jolanta SelinLachsy w kasirzu / Fot. Jolanta SelinŚpiew rybackich piosenek na plaży / Fot. Jolanta SelinŚpiew rybackich piosenek na plaży / Fot. Jolanta SelinŚpiew rybackich piosenek / Fot. Jolanta SelinRybackie bialki śpiewają piosenki rodzimych autorów / Fot. Jolanta SelinBurmistrz miasta Jastarnia - Tyberiusz Narkowicz / Fot. Jolanta SelinZ takielunkiem / Fot. Jolanta SelinNiewód gotowy w morze / Fot. Jolanta SelinWyciąganie laskorna za pomocą szelek / Fot. Jolanta SelinWyciąganie laskornu. / Fot. Jolanta SelinRybacy wyruszają z laskornem. / Fot. Jolanta SelinWyciąganie laskornu. / Fot. Jolanta SelinWyciąganie laskornu. / Fot. Jolanta SelinWidzowie i uczestnik połowu laskornem / Fot. Jolanta SelinDr Antoni Konkel opowiada o tradycji rybackiej / Fot. Jolanta SelinDr Antoni Konkel opowiada o tradycji rybackiej / Fot. Jolanta SelinKsiądz wikary - Piotr Bonin otrzymuje pierwszego łososia / Fot. Jolanta SelinPowrót rybaków z połowu / Fot. Jolanta SelinCiągnięcie laskorna do ,,kraju" / Fot. Jolanta SelinPrzypłynęli! / Fot. Jolanta SelinTrzymaj lejper! / Fot. Jolanta SelinŚledzie do kasirza / Fot. Jolanta SelinBurmistrz miasta Jastarnia - Tyberiusz Narkowicz / Fot. Jolanta Selin

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.