Facebook Google+ Twitter

Dbają o to, aby na drogach w regionie było bezpieczniej

Mowa o łódzkich Inspektorach Transportu Drogowego. Pracują po dziesięć godzin dziennie, czasem w niesprzyjających warunkach pogodowych. Reportaż o tym, jak na co dzień działają funkcjonariusze Inspekcji Transportu Drogowego tylko w serwisie Wiadomości24.pl.

W łódzkim inspektoracie pracuje 39 funkcjonariuszy - z czego 31 patroluje codziennie drogi w aglomeracji i województwie. / Fot. Daniel SiwakInspekcja Transportu Drogowego powołana została ustawą o transporcie drogowym z dnia 6 września 2001 roku. Jej utworzenie było jednym z wymogów stawianych Polsce w procesie akcesyjnych do Unii Europejskiej. Pierwszych osiemdziesięciu inspektorów na drogi w całym kraju wyjechało 1 października 2002 roku.

Aktualnie w całym kraju zatrudnionych jest ponad 300 inspektów, a w łódzkim inspektoracie 39 - z czego 31 patroluje codziennie drogi w aglomeracji i województwie. Nie każdy wie, ale ITD to cywilna służba umundurowana. Funkcjonariusze mogą zatrzymywać pojazdy na drodze, kierować ruchem, używać środków przymusu bezpośredniego. Posiadają też kajdanki a od niedawna broń palną.

Dyżur inspektorów rozpoczyna się o 6 rano i trwa dziesięć godzin, dzięki temu pracują tylko cztery dni w tygodniu. Tutaj nie ma ma typowych codziennych odpraw, ponieważ zadania są planowane z dwutygodniowym wyprzedzeniem. Przez kilka dni jeździłem i podglądałem pracę - Joanny Lewińskiej i Adama Poleja oraz Marka Kendry i Marcina Pietrzaka - funkcjonariuszów WITD w Łodzi.

Poranna prasówka w taksówce


Na pierwszy patrol wyjeżdżam z inspektorem Markiem Kendrą oraz inspektorem Marcinem Łódź, ulica Piotrkowska. Inspektor Marek Kendra zatrzymał do kontroli znajomą taksówkę. Taksówkarz już nie pierwszy raz złamał zakaz postoju (dłuższego niż oczekiwanie na klienta) w porze dziennej. / Fot. Daniel SiwakPietrzakiem. W tym dniu zadaniem funkcjonariuszy łódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego będzie kontrola regularnie kursujących prywatnych busów.

Jednak kilkanaście minut wcześniej na Piotrkowskiej przy skrzyżowaniu z ulicą Zamenhofa, dostrzegają oni znajomo wyglądającą taksówkę. Jak się chwilę później okazało, jej kierowca był już kontrolowany, w związku z łamaniem zakazu wjazdu na reprezentacyjną ulicę Łodzi. W dzień taksówki mogą zatrzymywać się jedynie na kilka minut, aby umożliwić wejście lub wyjście klientowi z pojazdu.

Kierowca nissana stał tam co najmniej kilkadziesiąt minut i raczej na klienta nie czekał, bo czytał poranną prasę. Taksówkarz mówił, że właśnie kupił gazetę w pobliskim kiosku i miał już odjeżdżać. Po sprawdzeniu wszystkich dokumentów niesfornemu kierowcy się upiekło, jednak już ostatni raz.

Wyniki kontroli podsumowuje inspektor ITD Marek Kendra. - Zwróciliśmy uwagę kierowcy tej taksówki żeby nie zatrzymywał się w miejscu gdzie obowiązuje zakaz zatrzymywania. Kierujący został pouczony, a za kolejnym razem zostanie nałożony na niego mandat karny. Dodajmy, że według taryfikatora mandat wynosi 100zł i dodatkowo jeden punkt.

Kontrola samochodów ciężarowych


Do kontroli prywatnych busów jeszcze wrócimy. Tymczasem z reprezentacyjnej ulicy Łodzi Głowno, DK nr 14. Inspektor Joanna Lewińska kontroluje kolejne auto. W tym samym czasie przez CB radio, kierowcy informowali się wzajemnie, iż "w miejscowości kontroluje ładna pani inspektor". / Fot. Daniel Siwak przenosimy się na drogę krajową nr 14 w Głownie. Tutaj na jednym z parkingów kontrolę rozpoczęli inspektorzy Joanna Lewińska i Adam Polej. Tą trasą przejeżdża spora ilość ciężarówek z Litwy, Łotwy, Estonii, Ukrainy i Rosji. Między innymi takie pojazdy funkcjonariusze będą sprawdzać.

Jednym z pierwszych pojazdów zatrzymanych tego dnia był ciągnik siodłowy z Pajęczna wraz z naczepą, w której przewożone były płynne materiały budowlane. Podczas kontroli stanu technicznego ciężarowej Scanii nie wykryto żadnych usterek technicznych. Jednak braki pojawiły się w dokumentach transportowych. Pracodawca mimo, że kierowca w ciągu ostatniego miesiąca pracował tylko pięć dni, nie wypisywał mu wymaganych zaświadczeń za dni wolne. To ważne, aby kierowca je posiadał ponieważ pomaga to ustalić inspektorom jak długo pracował za kółkiem. O obowiązku ich posiadania powinien pamiętać sam kierowca, ale także pracodawca.

W trakcie szczegółowej kontroli braki pojawiły się w dokumentach transportowych. W związku na kierowcę został nałożony mandat karny w wysokości 500 zł. / Fot. Daniel Siwak Wyniki kontroli podsumowuje inspektor ITD Joanna Lewińska. - Kierowca stwierdził, iż brak zaświadczeń za dni wolne jest spowodowane jego winą, ponieważ nie zabrał ich ze sobą. W związku z powyższym został nałożony na niego mandat karny w wysokości 500 zł. Pomimo, iż brakowało mu kilku zaświadczeń to Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń, określa kwotę 200 złotych za każdy taki dokument ale nie więcej niż 500 złotych. To może być bolesna nauczka dla kierowcy. Na przyszłość będzie na pewno pamiętał o wymaganych dokumentach.
Inspektor Adam Polej kontroluje działanie świateł - mijania, przeciwmgielnych, kierunkowskazów, awaryjnych a potem stopu i cofania. / Fot. Daniel Siwak Kontroli podlega również stan hamulców oraz elementy, z których mogą wyciekać płyny eksploatacyjne. Inspektor Joanna Lewińska sprawdza zatrzymanego ukraińskiego TIR-a. / Fot. Daniel Siwak Janówka, ulica Myśliwska. - Kierowca wykonywał przewóz regularny osób w innych godzinach niż te, które są ujęte w obowiązującym rozkładzie jazdy - komentuje insp. Pietrzak. / Fot. Daniel Siwak W trakcie kontroli busa okazało się, że auto nie ma prawidłowo oznaczonych wyjść ewakuacyjnych. Inspektorzy zobowiązali kierowcę do odpowiedniego oznaczenia wnętrza. / Fot. Daniel Siwak Kierowca tłumaczył się, że nie wiedział o konieczności zatrzymywania się tylko na wyznaczonych przystankach na trasie. "Busiarz" otrzymał karę w wysokości 3,5 tys. zł. Inspektorzy złożyli wniosek o wszczęcie postępowania administracyjnego. / Fot. Daniel Siwak Głowno, DK nr 14. Inspektor Adam Polej zatrzymał podejrzanie wyglądający pojazd przewożący drewniane kłody. / Fot. Daniel Siwak Drewniane kłody wystawały poza obręb naczepy o kilka metrów, przez co mogły stwarzać zagrożenie. Kierowca nie zastosował także wymaganego oznaczenia dla elementów wystających poza obręb pojazdu. / Fot. Daniel Siwak Prowadzący auto tłumaczył się, że czasem trzeba tu i tam nadgonić. Czy mandat karny w wysokości 500 złotych utemperuje w przyszłości kierowcę? Czas pokaże... / Fot. Daniel Siwak Głowno, DK nr 14. Inspektorzy Adam Polej i Joanna Lewińska zatrzymali do kontroli dwa TIR-y na rosyjskich numerach rejestracyjnych. / Fot. Daniel Siwak Pan Aleksander kierowca z Rosji pokazuje inspektorowi Adamowi Polejowi zestaw ADR. Przy tego typu przewozach wymagany jest zestaw ochrony indywidualnej. / Fot. Daniel Siwak Pabianice, ul. Waltera-Jankego. Kierowca tego busa wykonującego regularne przewozy na trasie Łódź - Pabianice, nie naruszył w żaden sposób przepisów przewozowych oraz posiadał wymagane przepisami dokumenty. / Fot. Daniel Siwak Poddębice, DK nr 72. Kierowca tego auta nie miał odpowiedniego wpisu w prawie jazdy. Jak się później okazało nie posiadał odpowiednich badań lekarskich. Dostał mandat karny w wysokości 700 złotych. / Fot. Daniel Siwak Właściciel czerwonego renaulta nie wiedział, że musi posiadać dokumenty potrzebne do prowadzenia działalności w zakresie wykonywania przewozów. Jego auto nie miało też ważnego badania tachografu. Dostał karę w wysokości ponad 3 tys. złotych. / Fot. Daniel Siwak Poddębice, DK nr 72. Inspektor Adam Polej sprawdza wymagane przy kontroli dokumenty. Są to m.in.: prawo jazdy, dowody rejestracyjne, wypis z licencji, zaświadczenie na przewozy drogowe na potrzeby własne oraz dokumenty przewozowe. / Fot. Daniel Siwak Jednym z końcowych elementów kontroli jest podpisanie przez sprawdzanego kierowcę protokołu kontroli. Na zdjęciu inspektor Adam Polej pokazuje dokument panu Mariuszowi, kierowcy z Olsztyna. / Fot. Daniel Siwak

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

rdydhkbx
 • rdydhkbx
 • 14.07.2011 22:20

B280GM <a href="http://ctidwcidyqbb.com/">ctidwcidyqbb</a>, [url=http://dqtxvbhofcaa.com/]dqtxvbhofcaa[/url], [link=http://vdnzgjzuoijr.com/]vdnzgjzuoijr[/link], http://gisdpbyyhjfm.com/

Komentarz został ukrytyrozwiń
commando
 • commando
 • 02.12.2010 14:23

artykul pisal jakis idiota...

Komentarz został ukrytyrozwiń
kierowca 2
 • kierowca 2
 • 27.11.2010 02:16

Na żywo jeszcze ładniejsza

Komentarz został ukrytyrozwiń
Kierowca
 • Kierowca
 • 27.11.2010 00:23

Ale sliczna pani Inspektor

Komentarz został ukrytyrozwiń
Por. Borewicz
 • Por. Borewicz
 • 26.11.2010 10:10

Podobno pracuje dla nich Chuck Norris!

Komentarz został ukrytyrozwiń
kubuś puchatek
 • kubuś puchatek
 • 26.11.2010 09:39

Zgadzam się z Wielbicielem... wszyscy są wspaniali...zwłaszcza Ci którzy nigdy na drodze nie byli ;))))

Komentarz został ukrytyrozwiń
wielbicielka
 • wielbicielka
 • 26.11.2010 09:26

Ciężka i niewdzięczna robota! Oby tak dalej!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Nusia Klusia
 • Nusia Klusia
 • 26.11.2010 09:25

Tylko jak się ma to 'Adam polej' do ustawy o wychowaniu w trzeżwości?
Adam nie może przecież polewać będąc w pracy!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Wielbiciel
 • Wielbiciel
 • 26.11.2010 09:19

Oni są naprawdę super!!!! Kawał dobrej roboty! Gratulacje!!
I ten zastępca super i ten naczelnik! No po prostu rewelacja!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.