Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7769 miejsce

Dbajmy o bezpieczeństwo dzieci także w taksówkach

Bezpieczne warunki podróżowania dzieci podczas przejazdu taksówką są bardzo ważne. I chociaż nie istnieją przepisy, które nakazywałyby umieszczanie fotelików dla dzieci w taksówkach, to problem starają się rozwiązać inicjatorzy akcji "Taksówka z fotelikiem".

W taksówce z dzieckiem tylko w foteliku. / Fot. Katarzyna NowakowskaOrganizatorami tej ważnej akcji są Miejskie Przedsiębiorstwo Taksówkowe w Warszawie oraz firma Liberty Direct, która jest jednym z ubezpieczycieli stawiającym na bezpieczeństwo najmłodszych. Patronat nad programem sprawuje Przemysłowy Instytut Motoryzacji.

Foteliki podstawą bezpieczeństwa

Fotelik jest niezbędnym wyposażeniem samochodu rodzin, które posiadają małe dzieci. Warunkuje on bezpieczne przewożenie najmłodszych. Niekiedy jednak, pragnąc przewieźć dziecko taksówką, nie mamy możliwości usadowienia pociechy w foteliku zgodnie z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa. Dlatego w ramach programu "Taksówka z fotelikiem", firma ubezpieczeniowa Liberty Direct przekazała firmie taksówkowej MPT80 fotelików i podstawek dla dzieci. Dzięki temu w tej korporacji można zamówić taksówkę wyposażoną w podstawki i foteliki, które można dopasować do wzrostu i wagi dziecka. Wcześniej takiej możliwości nie było, a potrzeba wprowadzenia podobnego rozwiązania wciąż rosła. Także kierujący wyposażonymi w foteliki pojazdami zostali przeszkoleni z zasad prawidłowego ich montowania i stosowania, oraz bezpiecznego przewożenia dzieci w samochodach.

Przestarzałe prawo?

Nie wszystkie korporacje taksówkowe w Warszawie oferują w pojazdach foteliki dla dzieci. / Fot. Katarzyna NowakowskaAkty prawne nie nakazują przewożenia dziecka w taksówce w foteliku. Jednak wiemy, iż brak zabezpieczeń dla najmłodszych stwarza warunki zagrażające ich życiu. Zastanawiające jest to, dlaczego Departament Transportu Drogowego, który reguluje ustawy o Prawie i ruchu drogowym nie podjął działań, aby zabezpieczenia były obowiązkowe. Rodzicom również zależy na bezpieczeństwie podopiecznych. Dlatego pragnęliby także, aby prawo nakazywało przejazd dzieci przewożonych taksówkami w fotelikach.

Bezpieczne taksówki w Warszawie

Możliwość bezpiecznego przejazdu dziecka taksówką oferuje kilka warszawskich korporacji taksówkowych. Gwarantuje to np. Super Taxi. Dzwoniąc do tej korporacji mamy możliwość zamówienia taksówki z fotelikiem dopasowanym do wagi naszego dziecka.
- Taki rodzaj przewozu dzieci praktykujemy już od dwóch lat - mówi wiceprezes Zrzeszenia Transportu Prywatnego m. st. Warszawy Tomasz Mikulski.

Natomiast dyrektor generalny Ele Taxi Artur Oporski nie ukrywa, iż w jego taksówkach nie ma fotelików. Twierdzi, że w jego sieci nie ma dużego zapotrzebowania na zabezpieczenia.
- Jednak, kiedy dostajemy telefon z prośbą przyjazdu taksówki z fotelikiem, staramy się zapewnić taki transport - mówi dyrektor Oporski.

Spośród innych sieci także Euro-Lux zaoferuje nam bezpieczny przewóz dziecka w foteliku. Natomiast przedstawiciele Korpo Taxi nie ukrywają, iż w ich sieci nie ma możliwości transportu dzieci w foteliku. Tłumaczą się tym, że po prostu przepisy tego nie nakazują.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.