Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

9117 miejsce

Dbasz o rośliny? Wykorzystaj guano

Guano to odchody nietoperzy lub ptaków morskich (głównie kormoranów, pelikanów i głuptaków). Guano jest jednym z najwspanialszych nawozów na świecie. Można go z powodzeniem używać zarówno w ogrodzie, jak i do roślin doniczkowych.

W guanie świeżym znajduje się 11 proc. azotu, 7 proc. fosforu i 2 proc. potasu. Stare guano ubożeje w azot poprzez działalność bakterii denitryfikacyjnych, lecz w ten sposób wzbogaca się w fosfor.

Pokłady guana. / Fot. Jolanta WęgielJuż starożytni peruwiańscy Inkowie, doskonale zdawali sobie sprawę z wartości guana jako nawozu. Zapiski mówią, że wprowadzili surowe prawa dotyczące kontroli eksploatacji guana i jego zastosowania. W rodzimym języku Peruwiańczyków, Huano oznacza odchody lub gnój. W języku hiszpańskim przybrało brzmienie Guano lub Guanar.

Podobnie jak wiele innych odkryć rodem z obu Ameryk, guano zyskało uznanie świata po sprowadzeniu go do Europy. W 1835 roku po raz pierwszy zastosowano z powodzeniem peruwiańskie guano do wzbogacenia zubożałych, wyeksploatowanych gleb.

Na skale przemysłową pokłady guana nietoperzowego są eksploatowane w Stanach Zjednoczonych. Tam też powstała słynna ustawa o wyspach z guano (ang. Guano Islands Act, Guano Act) przyjęta przez Kongres Stanów Zjednoczonych 18 sierpnia 1856 roku. Pozwalała ona obywatelom Stanów Zjednoczonych obejmować w posiadanie wyspy, na których znajdowały się złoża guano.

Prawo to obejmowało wyspy położone gdziekolwiek na świecie, pod warunkiem, że nie były zamieszkiwane i nie znajdowały się pod jurysdykcją innych państw. Ustawa upoważniała też amerykańskiego prezydenta, do użycia siły militarnej w obronie tak zajętych wysp, a obecnie stanowi część amerykańskiego systemu prawnego i ujęta jest w U.S. Code (Kodeksie): Dział 48, Rozdział 8, Sekcje 1411-1419.

Oprócz USA, pokłady nietoperzowego gauna pozyskuje się w takich krajach jak: Kuba, Indonezja czy Filipiny.

Guano w czasach historycznych miało zastosowanie militarne. W czasie wojny domowej w Stanach Zjednoczonych, gdy jednej ze stron zabrakło prochu, użyto guana jako źródła saletry do jego produkcji.

Nietoperze produkują najcenniejszy nawóz na świecie. / Fot. Jolanta WęgielTen cenny nietoperzowy produkt stał się nawet przyczyną wojny. Tak zwana wojną o saletrę, miała miejsce w latach 1879-1884. Był to konflikt pomiędzy Chile i połączonymi siłami Boliwii i Peru. Wojna ta wzięła swój początek od sporu, jaki wynikł pomiędzy Chile a Boliwią o część pustyni Atakama, leżącą pomiędzy 23. i 26. równoleżnikiem na wybrzeżu Oceanu Spokojnego. Na obszarze tym, znajdowały się cenne złoża guano, które wydobywały w tym czasie firmy brytyjskie i chilijskie. Podniesienie podatków przez Boliwię dla tych przedsiębiorstw, szybko przerodziło się w konflikt dyplomatyczny, a później w wojnę.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.