DBE: Podsumowanie 10 kolejki spotkań

W pierwszym spotkaniu 10 kolejki Dominet Bank Ekstraligi Anwil Włocławek przegrał na własnym parkiecie z Gipsarem 68:80. Do największej niespodzianki doszło w Zgorzelcu, gdzie Turów rozprawił się w Prokomem Trefl Sopot 74:54!

Logo Dominet Bank Ekstraligi Polpharma Starogard Gdański - Sokołów Znicz Jarosław 95:77

(17:22, 24:22, 22:15, 32:18)

Polpharma: P.Okafor 27 , J.Crowe 16 (2), I.Kitzinger 11 , K.Zakrzewski 11 (3), P.Wiekiera 10 (2), P.Leończyk 8 , G.Harrington 4 , A.Olszewski 4 , K.Ercegovic 4 , Z.Marculewicz 0 ;

Znicz: J.Sulowski 16 (4), Ł.Majewski 15 (1), R.Clemons 11 (1), P.Łuszczewski 11 (1), P.Szczotka 9 , A.Cruz 6 , M.Miller 4 (1), I.Oduok 3 , T.Przewrocki 2 , T.Fortuna 0 , V.Kovalenko 0 .

Pierwsze piątki:
Polpharma: Greg Harrington, Patrick Okafor, Iwo Kitzinger, Kamil Zakrzewski, Kristijan Ercegović;
Znicz: Ricky Clemons, Przemysław Łuszczewski, Tomasz Przewrocki, Ime Oduok, Łukasz Majewski.

Pierwsza kwarta

Pierwsze punkty spotkania (na 0:2) zdobył nowy kapitan Znicza Jarosław – Łukasz Majewski. Znicz zaczął spotkanie bardzo spokojnie grając sporo piłek pod kosz do Oduoka i Łuszcewskiego. Gospodarze już od początku popełniali sporo przewinień. Bardzo prosta, przejrzysta koszykówka Jarosławian pozwoliła im ustalić wynik meczu na 4:10 po 5 minutach meczu.

Na boisku pojawił się nowy nabytek gości Portorykańczyk - Alvin Gruz. Dobrą partię rozgrywał Łukasz Majewski, który efektownie zdobywał punkty 2 + 1 po asyście Cruza. Podczas ostatniej minuty już trzecie przewinienie odgwizdano środkowemu Polpharmy Ercegovićciowi. Gospodarze grali bardzo statycznie, nie wyprowadzając szybkich kontr. Dwie trójki z tego samego miejsca trafił Wiekiera i było 17:22. Po pierwszej kwarcie meczu Polpharma – Znicz wynik 17:22. Jeśli gospodarze zamierzali wygrać to spotkanie musieli radykalnie zmienić styl gry.

Druga kwarta

Skutecznie drugą kwartę rozpoczęli goście z podkarpacia, którzy celnie rzucali za trzy, doprowadzając do wyniku 23:29. Trzeci faul złapał Ime Oduok, który jest znaczącym wzmocnieniem pod koszem beniaminka. W drużynie Polpharmy spod kosza nie mógł trafić Okafor. Goście zastosowali wobec niego podwójne krycie ograniczając swobodę gry. Częste zmiany na pozycji rozgrywającego przeprowadzał trener Znicza – Stanisław Gierczak. Na 2 minuty przed końcem kolejna trojkę trafił Majewski - zawodnik ten przez pierwsze 20 minut był najlepszym zawodnikiem Znicza. 35 sekund przed końcem drugiej kwarty po dwóch rzutach wolnych Okafora przewaga gości zmalała do dwóch punktów (41:43). Ostatecznie po pierwszej połowie było 41:44. Polpharma zaczynała grać, coraz lepiej, dając nadzieję sobie oraz kibicom na jeszcze bardziej skuteczną grę w drugiej połowie.

– Mam nadzieję, że w przerwie spotkania wyciągniemy wnioski z pierwszych dwóch kwart i zaczniemy porządnie bronić i wygramy ten mecz. Musimy wykorzystać naszych graczy podkoszowych Ercegovića gracza Amerykańskiego – tak skomentował pierwszą połowę Paweł Wiekiera, zawodnik Polpharmy Stargard Gdański.

Najwięcej punktów dla gospodarzy po 20 minutach rzucił Patrick Okafor (20), Paweł Wiekiera (8) i Kamil Zakrzewski (8). Dla znicza najlepiej punktował Łukasz Majewski (15), Ricky Clemons (9) i Jacek Sulowski (8).

Trzecia kwarta

Po trzech minutach spędzonych na parkiecie czwarte przewinienie popełnił Majewski, w którego zastąpił Witalij Kowalenko. Kolejne podkoszowe akcje Okafora doprowadziły do remisu 48:48. Po zejściu Okafora, Zniczowi trudno było powstrzymać ciemnoskórego środkowego gospodarzy. W kolejnej akcji Jason Crowe trafił za trzy i było już 51:48.

Polpharma zaczęła grać lepiej, mniej pewności w ataku mieli goście, którzy oddawali szybko rzuty z nieprzygotowanych pozycji. Po akcji 2 + 1 Alvina Cruza przewaga gospodarzy zmalała do 56:55. Bohater pierwszej połowy dwie minuty przed końcem trzeciej kwarty musiał opuścić parkiet mając na swoim koncie pięć fauli. W ostatniej akcji tej kwarty pierwsze swoje punkty zdobył Greg Harrington ustalając wynik na 63:59.

Czwarta kwarta

Na początku ostatniej kwarty piąty faul popełnił Ime Oduok osłabiając swój zespół. W ciężkiej sytuacji był kolejny gracz Znicza – Ricky Clemons, który grał z czterema przewinieniami. Obrona Jarosławian z minuty na minutę grała coraz gorzej. 7 minut przed końcem gospodarze prowadzili 69:62.

Czwartą już trójkę rzucił Jacek Sulowski, który zmniejszył straty drużyny. Chwilę później Polpharma odpowiedziała dwiema trójkami Kitzingera i Crowa 75:65. Pałeczkę od Majewskiego przejął Przemysław Łuszczewski. Indywidualnymi akcjami pod koszem Znicza popisywał się Okafor, z którym nie radził sobie Kowalenko.

4 minuty przed końcem przewaga Polpharmy wynosiła już 13 punktów i Znicz oddalał się od zwycięstwa, które w pierwszej połowie wydawało się być w zasięgu ręki. Trener Gierczak sięgnął do głębokich rezerw, wprowadzając mało grającego Macieja Millera. Ten na przekór krytykom, w pierwszej swojej akcji rzucił zza linii 6,25. Znicz niwelując przewagę starał się rzucać z dystansu, lecz nie było to chyba najlepszy pomysł.

5 faul sędziowie odgwizdują Clemonsowi i Znicz zostaje postawiony pod ścianą, a do końca pozostały 3 minuty. Na 1 minutę i 30 sekund przed końcem Polpharma prowadzi już różnicą 15 punktów. Po bardzo dobrej pierwszej połowie Znicz osłabł całkowicie, przez co nie był w stanie nawiązać wyrównanej walki w końcówce tego spotkania. Ostatecznie Polpharma pokonała wysoko beniaminka z Jarosławia 95:77.