DBE: Podsumowanie 12. kolejki spotkań

Dzisiaj rozegrano trzy spotkania kończące 12. kolejkę Dominet Bank Ekstraligi. Zwycięstwo odniosła drużyna Czarnych Słupsk, Polpaku Świecie i AZS Koszalin.

Dejan Becin. Foto. Łukasz SolskiDejan Becin nie uporał się z Czarnymi Słupsk

Tydzień temu gospodarze dzisiejszego meczu ulegli na wyjeździe mistrzom Polski 87:79. Beniaminek – Znicz Jarosław musiał uznać wyższość Turowa Zgorzelec przegrywając 74:82.

– W każdym meczu najważniejsze jest to, aby nastawić się na wygraną. Musimy być przede wszystkim mocno skupieni. Niemożliwe jest powstrzymanie przeciwnika od zdobywania punktów, dlatego musimy grać swoje. Ważna będzie na pewno nasza postawa w obronie i umiejętność wykonywania kontrataków – powiedział przed meczem rozgrywający Czarnych Słupsk Miah Davis

Po pierwszych pięciu minutach słupszczanie prowadzili 9:7. Czarni przeważali w walce na desce. Mieli znacznie wyższych i lepszych graczy. Po dwóch „trójkach” Znicza zrobiło się 11:10. Na dwie minuty przed końcem pierwszej kwarty gospodarze prowadzili 18:12, a po pięć punktów na swoim koncie mieli Przemysław Frasunkiewicz i Aleksander Kudriawcew. Ostatnia minuta należała całkowicie do Czarnych, którzy dzięki Alexowi Dunnowi wygrali ta kwartę 26:12.

Początek drugiej odsłony wyglądał znacznie lepiej w wykonaniu gości z Jarosławia, którzy po pięciu punktach z rzędu przegrywali 30:23. Goście bardzo chcieli zbliżyć się do Czarnych, lecz ci odpierali ich ataki, wyprowadzając szybkie kontry, trzymając bezpieczną przewagę 37:27. Dobre spotkanie rozgrywał skrzydłowy Przemysław Frasunkiewicz, który po dwóch kwartach miał na swoim koncie 12 punktów. Po 20 minutach gry Czarni prowadzili już ze Zniczem, aż 40:27. W drużynie gości jedynie Deja Becin (8 pkt) zagrał bardzo dobrze. Poniżej swojego poziomu grał Ime Oduok (0 pkt) oraz Łukasz Majewski (0 pkt).

Stanisław Gierczak - trener Znicza. Foto. Łukasz SolskiCztery punkty dla Znicza na otwarcie trzeciej kwarty rzucił Serb – Becin 40:31. Gospodarze w pierwszej połowie aż 12 razy stracili piłkę, co starał się wykorzystać beniaminek z Jarosławia. Kolejne siedem punktów gości i zrobiło się 40:38. Był to dobry moment, aby wykorzystać chwilowe problemy Czarnych i wyjść na prowadzenie. Po 25 minutach było 40:40, a tę kwartę Znicz wygrywał 0:16! Na trzy minuty przed końcem Znicz po raz pierwszy zdobył prowadzenie - 44:46. Na 1 minutę i 40 sekund do końca gospodarze za sprawą Darrella Tuckera odebrali prowadzenie gościom 50:48. W końcówce obudził się Omar Barlett i Mantas Cesnauskis, a Czarni po trzech kwartach prowadzili 55:50.

Dobrze grający cały zespół ze Słupska Polak trakcie czwartej kwarty powiększył przewagę na 67:56. Szanse na zwycięstwo Znicza z każdą minutą malały, gdyż oprócz Becina żaden gracz z Jarosławia nie grał jak mógł najlepiej. Na cztery minuty przed końcem meczu Czarni wygrywali 67:61. Na półtorej minuty przed końcową syreną losy spotkania były już rozstrzygnięte. Za pięć fauli boisko opuścił Alex Dunn, w którego ślady poszedł Tucker, lecz Czarni nadal grali skutecznie. Energa Czarni Słupsk pokonali Sokołów Znicz Jarosław 76:66.

Najwięcej punktów dla zwycięzców rzucili: Barlett (18), Frasunkiewicz (15), Tucker (15) i Dunn (10). Dla Znicza najlepiej punktowali: Becin (19), Cruz (10) oraz Majewski (10).

Zwycięski Polpak

Polpak Świecie, który ostatnio nie może przełamać złej passy, zajmował przed tym meczem dopiero 10. pozycję. Podczas poprzedniej kolejki Polpak przegrał z Polpharmą Stargard Gdański 56:62. Polonia także, przegrała na własnym parkiecie z AZS Koszalin 68:76.

Polpak pod wodzą nowego szkoleniowca, wygrał pierwszą kwartę z Polonią Warszawa 24:20. Dla zespołu ze stolicy 13 punktów w 10 minut rzucił Antonio Hudson, w tym trzy razy „za trzy”. Po czterech minutach drugiej odsłony Hudson miał już 19 „oczek” i nie zamierzał zwolnić tempa. Mimo tak dobrej dyspozycji Amerykanina Polonia przegrywała już tylko 32:31.

Ime Oduok. Foto. Łukasz SolskiPo siedmiu minutach gry w drugiej kwarcie Polonia wyszła na prowadzenie 32:33, dzięki dwóm rzutom wolnym Tomasza Ochońki. Wejście młodego koszykarza znacznie przyspieszyło grę Polonii, która na minutę przed końcem pierwszej połowy remisowała z Polpakiem 41:41. Jeden celny rzut wolny Tomka Ochońko zapewnił gościom jednopunktowe prowadzanie po pierwszej połowie 41:42. W zespole ze Świecie najskuteczniej zagrał Harding Nana, zdobywca 13 punktów.

Na początku trzeciej odsłony, spotkanie nadal było wyrównane. Dla Polpaku punkty zaczęli zdobywać - Robert Skibiniewski i Steve Thomas. Formę z pierwszej połowy utracił Hudson, który nie rzucił ani jednego punkt, a jego zespół po 30. minutach przegrywał 58:52.

W ostatniej kwarcie Polpak starał się utrzymać przewagę wywalczoną, podczas poprzednich odsłon meczu. Trzema „trójkami” popisał się Kevin Hamilton 61:54. Na cztery minuty przed końcem meczu przewaga koszykarzy Polpaku urosła do 13 punktów. Ostatecznie Polpak Świecie pokonał na własnym terenie Polonię Warszawa 81:72. Bohaterami spotkania byli Hamilton (Polpak), zdobywca 26 punktów i Hudson, który rzucił 27.

W ostatnim, zamykającym dwunastą kolejkę, meczu AZS Koszalin pokonał na własnym parkiecie po bardzo ciekawym i zaciętym spotkaniu Gipsar Stal Ostrów Wlkp. 87:84. Najwięcej punktów dla akademików rzucili: Brandon Spann (24), Dawid Witos (24), Chris Hunter (15) i Denis Korszuk (11). Dla Giparu najwięcej punktów zdobyli: Wojciech Żurawski (17), Wojciech Szawaerski (16), Tony Atkins (15), Michael Ansley (12) i Nate Erdmann (10).