Facebook Google+ Twitter

Debata na UW: czy warto mieszkać razem przed ślubem?

- Gdzie w Biblii jest napisane, że nie wolno mieszkać razem przed zawarciem małżeństwa? Nawet nie próbowałem szukać, bo... nie ma - powiedział na spotkaniu ze studentami, spec od spraw damsko-męskich, ks. dr Michał Muszyński.

 / Fot. http://www.sxc.hu/photo/1236674Młodzi nie zamierzają kupować kota (partnera) w worku, chcą być ze sobą 24 godziny na dobę i lubią ekonomiczne rozwiązania. Dlatego coraz częściej decydują się na konkubinat.

- Wszystko wam wolno. Jeżeli chcecie zamieszkać razem - mieszkajcie. Każdy ma prawo do takiego wyboru - zwrócił się do studentów UW ks. Muszyński, wikariusz w kościele pw. św. Anny. Przy czym ostrzegł, że podjęcie podobnej decyzji zniewala partnerów i szkodzi związkowi. Powód? Konkubinat uzależnia. - A co jeśli jedna ze stron - pyta studentów ksiądz - nie zda egzaminu ze wspólnego życia? Zerwanie więzi partnerów, którzy żyją jak małżeństwo przebiega dużo boleśniej niż w przypadku osób mieszkających oddzielnie - tłumaczy.

Wikariusz nie ukrywa, że trudno zrozumieć mu młodych, którzy decyzje o konkubinacie argumentują chęcią przetestowania się. - Gwarantuje wam, że nie ma sposobu by poznać się do końca. Kiedy przekonasz się, że twoja druga połówka dobrze gotuje, w dalszym ciągu nie będziesz wiedział jaką będzie matką - tłumaczy.

Według Muszyńskiego relacja pary żyjącej pod jednym dachem nie jest związkiem, ponieważ "nie tworzy żadnego zobowiązania". - Chcecie wiedzieć jak to jest zostawiać skarpetki na środku pokoju, zmywać po jedzeniu... - mówi. - Ale to będzie tylko zabawa w małżeństwo.

Jak twierdzi, w rzeczywistości mężczyznom mieszkającym ze swoimi wybrankami nie śpieszy się do ślubu. Bo i po co mają iść do ołtarza skoro już dziś mogą korzystać z przywilejów męża? Przecież łatwiej jest bawić się w małżonka niż naprawdę nim być. W razie kryzysu nie trzeba się rozwodzić - wystarczy zmienić miejsce zamieszkania.

- Na jednym z forów znalazłem pytanie: "Gdzie w Biblii jest napisane, żeby nie mieszkać razem?' Nawet nie próbowałem szukać, bo... nie ma" - mówi Muszyński. Powód? W Starym Testamencie ślub zawierało się przez zamieszkanie ze sobą. Dziś wiele się zmieniło. Ale zasady katolickie pozostały te same. - A świat pyta: "kiedy ten Kościół się zreformuje, kiedy wreszcie dostosuje się do ludzi?'" - dodaje.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (18):

Sortuj komentarze:

Gosia
  • Gosia
  • 16.09.2010 23:00

a moja kumpela mieszkala z facetem przed slubem 10 lat. Pobrali sie i po 2 latach sie wlasnie rozwodza... Wiec jak widac to testowanie sie im nie wyszlo...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Testować to można środki na zwierzętach lub gumki czy nie są dziurawe.... ale miłości się nie testuje.. jeśli ktoś uważa ze da rade to czemu miałby tego nie robić?... a jak nie mama możliwości bytowania inaczej?... to co mają sie rozstać bo kościół nie pozwala razem mieszkać?... hahaha śmiech.... kolejny niepoważny ksiądz!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

z moim mężem mieszkałam 7 lat przed ślubem i z całą pewnością warto. chcesz kogoś dobrze poznać? zamieszkaj z nim...

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 19.11.2009 14:39

tak Livio życie to nie je bajka, trzeba coś do garnka wrzucić, ale jestem za próbami!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oczywiście że tak.))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Warto mieszkać razem przed ślubem. Znajomi znali się 10 lat, wzięli ślub, zamieszkali razem i po pół roku się rozwiedli. Okazało się, że życie to nie bajka, trzeba coś do garnka włożyć, a lodówka nie napełnia się za sprawą mamusi.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 19.11.2009 10:00

Przecież być czczonymi jak bóstwa co może być piękniejszego! ;-)))) Wracając do tematu jestem ZA przedmałżeńskimi próbami! To bardzo humanitarne rozwiązanie problemu, likwiduje stresy i jest nienaganne!

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 19.11.2009 09:48

To bardzo niedyskretne pytanie Sławo, powiem inaczej, po wszystkich pozostał jakiś smaczek, to jak z kulinariami, trzeba próbować i podziwiać! Kobiety to bóstwa, ................w większości!

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 19.11.2009 09:33

Naturalnie Sławo nówki lubię, ale dobrze utrzymany, dobrej klasy samochód też może być cennym nabytkiem!

Komentarz został ukrytyrozwiń

cyt. . "Kapłan apeluje do kobiet by były "twarde", potrafiły walczyć ze słabościami i uczyły tej umiejętności przyszłych mężów. - Mężczyzna jest mięczakiem jeżeli nie umie powiedzieć 'nie' - twierdzi. - A przecież powinien brać życie jak byka za rogi, pracować na rodzinę i nie uciekać przed trudnościami jak pies z podkulonym ogonem - dodaje."

Kobiety wychowujcie facetów i się same też, a następnie furę dzieci.
Tak kobiety jak i mężczyzni idą na łatwiznę życiową. Sę zmęczeni i zagonienie stała pogonią za własną wydajnością, skutecznością , bycia lepszym, szybszym, ważniejszym, lepiej zarabiającym itd itd.
Nie mają czasu na bycie lepszym człowiekiem, dobrym mężem, żoną. ojcem matką. zięciem, synową. a nawet przyjacielem. itd Na to nie ma czasu, albo wręcz go szkoda.
Liczy się błysczenie swoją osobą społeczeństwie. Wszystkie media propagują taki model.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.