Facebook Google+ Twitter

Debata nad pakietem ustaw reformujących ochronę zdrowia

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-10-14 07:07

Najwięcej kontrowersji budzi ustawa o ZOZ-ach, która zakłada komercjalizację szpitali czyli przekształcanie w spółki prawa handlowego. Projekt ostro krytykuje opozycja, która twierdzi, że proponowane zmiany prowadzą do prywatyzacji tych placówek.

Zgodnie z założeniami szpitale mają być obligatoryjnie przekształcane w spółki prawa handlowego, których właścicielem będzie samorząd. Nie zagadza się na to opozycja, która proponuje, aby przekształcanie było nieobowiązkowe, a samorząd musiał zachować większościowe udziały w powstałych spółkach.

PiS zwraca też uwagę, że proponowane przez rząd rozwiązania dotyczące między innymi oddłużania i pomocy pomocy publicznej dla wybranych szpitali są sprzeczne z prawem unijnym. W opinii prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej Konstantego Radziwiłła przekształcenie szpitali w spółki może ograniczyć dostęp najciężej chorych pacjentów do leczenia.

Minister zdrowia chce, aby prace sejmowe nad pakietem ustaw zdrowotnych zakończyły wię w tym tygodniu. Chodzi o projekty ustaw:o ZOZ-ach, o ochronie praw pacjenta i o Rzeczniku Praw Pacjenta, o akredytacji w ochronie zdrowia, o konsultantach krajowych i wojewódzkich w ochronie zdrowia oraz o pracownikach zakładów opieki zdrowotnej oraz ustawy wprowadzjącej te zmiany.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.