Facebook Google+ Twitter

Debata nad pakietem ustaw reformujących ochronę zdrowia

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-10-29 11:58

Przyjęte w ubiegłym tygodniu przez Sejm ustawy zakładają między innymi obligatoryjne przekształcenie zakładów opieki zdrowotnej w spółki prawa handlowego i przekazanie całości ich kapitału samorządom. Regulują też zasady oddłużania szpitali i pomocy publicznej oraz wprowadzają urząd Rzecznika Praw Pacjenta.

Senatorowie PiS chcą odrzucenia w całości trzech ustaw: o ZOZ-ach, o pracownikach ZOZ-ów oraz ustawy wprowadzającej. Senacka komisja zdrowia przyjęła poprawki PO do 6 ustaw zdrowotnych. Zmiany dotyczą głównie rozszerzenia uprawnień dla pracowników ZOZ-ów. Zgodnie z poprawkami będą oni mieli prawo do nagród jubileuszowych, dodatków za wysługę lat oraz do odpraw emerytalnych i rentowych. Biały personel będzie też mógł ubiegać się u pracodawcy o pokrycie kosztów doskonalenia zawodowego.

W zakładach opieki zdrowotnej mają być utworzone stanowiska kierownicze dla pielęgniarek. O takie zmiany zabiegały związki zawodowe działające w ochronie zdrowia oraz posłowie Lewicy. Komisja chce jednak wycofania z ustawy o ZOZ-ach możliwości przeprowadzenia lokalnego referendum w przypadku zamiaru rozwiązania spółki zarządzającej ZOZ lub zbycia przez samorząd jej udziałów albo akcji.

W nocy senatorowie odrzucili prezydencki wniosek o referendum w sprawie kierunku zmian w ochronie zdrowia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.