Facebook Google+ Twitter

Debata o eksporcie na XX Forum Gospodarczym w Toruniu

5 marca 2013 roku, na XX Forum Gospodarczym w Toruniu odbyło się spotkanie informacyjne i debata poświęcone rozwojowi eksportu oraz służącym temu możliwościom promocji polskiej marki.

XX Forum Gospodarcze w Toruniu / Fot. Bogdan Węgrzynek Menu GroupOrganizatorem spotkania było Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów (COIE) przy Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu ze współpracą z Ministerstwem Gospodarki oraz Stowarzyszeniem Integracja i Współpraca - inicjatorem oraz organizatorem całego Forum Gospodarczego.

Spotkanie informacyjne "Eksport" skierowane było do przedsiębiorców z różnych branż, prowadzących działalność eksportową lub importową czy też planujących jej podjęcie. Moderatorem spotkania byli Jacek Janiszewski - Przewodniczący Rady Programowej Stowarzyszenia Integracja i Współpraca i Mariusz Załuski - Zastępca Redaktora Naczelnego Dziennika Toruńskiego „Nowości”. Eksperci specjalizujący się w tematyce proeksportowej swoimi wystąpieniami umiejscowili wydarzenie na wysokim poziomie.

Prezydent Aleksander Kwaśniewski i Anna Figiel wybitna studentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu na XX Forum Gospodarczym / Fot. Bogdan WęgrzynekWprowadzeniem do panel była prezentacja założeń projektu systemowego realizowanego przez COIE na rzecz polskich przedsiębiorców w ramach Poddziałania 6.2.1. „Wsparcie dla sieci centrów obsługi inwestorów i eksporterów” Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Głos w tej sprawie zabrał Andrzej Dycha – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki. Następnie Przedstawiciel Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego przedstawił w jaki sposób Sieć Centrów Obsługi Inwestorów i Eksporterów jest instytucją wspierającą eksporterów w kraju i w Województwie Kujawsko-Pomorskim. Renata Iwaniuk - Naczelnik Wydziału COIE, Departamentu Instrumentów Wsparcia w Ministerstwie Gospodarki przedstawiła instrumenty promocji i wspierania eksportu Ministra Gospodarki.

Następnie odbyła się debata poświęcona analizie szans eksportowych Polski. Analizowano również uwarunkowania oraz ograniczenia formalno-prawne dla eksportu. W dyskusji aktywnie uczestniczył Andrzej Arendarski – Prezes Krajowej Izby Gospodarczej, Zygmunt Berdychowski – Prezes Instytutu Studiów Wschodnich, Anna Karwowska – Prezes Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Pracodawców Lewiatan, Maciej Wilk - Hong Kong Trade Development Council oraz Krzysztof Przybył – Prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska".

- "Pięta Achillesa polskiego eksportu czy jakiejkolwiek ekspansji za granicę to kwestia promocji. Przez dwadzieścia kilka lat nie mogliśmy dopracować się wspólnego systemu promocji. Przede wszystkim brak jest instytucji, gdzie tworzyłaby się polityka promocyjna." - zwrócił uwagę Andrzej Arendarski.

- "Bardzo dobrze, że pojawiły się środki, bo jeszcze 5 lat temu roczne pieniądze, które Polska przeznaczała na promocję to około 300 mln zł, podzielonych między wszystkie branże i rozproszone do wielu ministerstw." - stwierdził Krzysztof Przybył - "Dlatego też my jako fundacja realizująca od 20 lat program Teraz Polska nadajemy naszym laureatom markę, która w każdej chwili może służyć do promocji eksportu".

"Lepiej by było dla promocji polskiego eksportu i przedsiębiorców, gdyby pieniędzy na promocję nie zabierał rząd i administracja, i żebyśmy mieli niższe podatki, a z tego co zostanie u przedsiębiorców, oni sami decydowali w jaki sposób budować swoją obecność na rynkach zagranicznych." - taką opinię wyraził Zygmunt Berdychowski - "Założenie, które przyjęliśmy wiele lat temu, że każde działania podejmowane przez aparat państwa to działania, które muszą być poprzedzone wzrostem różnego rodzaju danin na rzecz państwa, to są działania, które prowadzą nas na pewno w niewłaściwym kierunku. Będziemy mniej konkurencyjni i słabiej przygotowani, aby budować markę na przykład na zachodnich rynkach."

Anna Figiel, Bogdan Węgrzynek

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.