Facebook Google+ Twitter

Debata prawyborcza: Komorowski vs. Sikorski

Zakończyła się już debata prawyborcza kandydatów na kandydata PO w tegorocznych wyborach prezydenckich. Bronisław Komorowski i Radek Sikorski spotkali się na Uniwersytecie Warszawskim. Walczyli o głosy członków swojej partii.

W niedzielę, 21 marca 2010 roku, Bronisław Komorowski i Radek Sikorski toczyli debatę prawyborczą / Fot. www.prawybory.platforma.orgDzisiaj o godz. 13 w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego miała miejsce debata prawyborcza Platformy Obywatelskiej. Rozpoczął ją krótki film prezentujący sylwetki obu kandydatów. Naprzeciw siebie stanęli marszałek Sejmu Bronisław Komorowski i minister spraw zagranicznych Radek Sikorski.

Po przywitaniu politycy zajęli wylosowane wcześniej miejsca: minister usiadł po lewej stronie sceny, a marszałek po prawej. Pomiędzy nimi siedzieli Joanna Mucha i Sławomir Nowak, którzy moderowali pojedynek. Debacie przysłuchiwało się wielu polityków PO, ale nie było wśród nich Donalda Tuska, który wcześniej zapowiedział, że tak, jak inni obywatele, obejrzy ją w telewizji.

 / Fot. PAPŚlepy los zdecydował także o tym, że jako pierwszy zabrał głos Radek Sikorski. W swoich wstępnych wypowiedziach kandydaci zaprezentowali własne wizje prezydentury. Sikorski podkreślał znaczenie roli prezydenta w polityce zagranicznej, mówił o prezydenturze eksportowej. Negował to Komorowski twierdząc, że dzielenie prezydentury na wewnętrzną i zewnętrzną jest nonsensem.

W dalszej części debaty politycy odpowiadali na siedem pytań, wybranych przez moderatorów spośród ponad 1500 tych, które zadane zostały przez internautów. W pierwszej turze padły trzy pytania dotyczące polskiej polityki zagranicznej i obrony narodowej. Kolejne dwa pytania dotyczyły tzw. spraw bieżących.

- Weto prezydenckie jest za silne - powiedział minister Sikorski pytany o propozycje zmian konstytucji. Komorowski przypomniał, że nowy prezydent będzie miał takie same uprawnienia jak dotychczasowy, ale jest za takimi zmianami, które ograniczą weto do spraw najważniejszych.

Marszałek Komorowski stwierdził też, że ma ugruntowane poglądy w sprawach takich jak: aborcja, kara śmierci, in vitro, testament śmierci: jest przeciwnikiem aborcj i kary śmierci, jest za dopuszczalnością in vitro i usankcjonowaniu tzw. testamentu życia. Kontrkandydat oświadczył, że jego poglądy w powyższych sprawach są podobne, ale podkreślił, że ustanawiając prawo w kwestiach dotyczących życia i śmierci politycy nie mogą być związani dyscypliną partyjną.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 22.03.2010 18:48

Nie nazwał bym tego debatą, ale nie chcąc nikomu ubliżyć, napiszę, że jak na takich polityków, Ci Panowie ten spektakl najzwyczajniej w świecie skopali....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Izabella trafiła w dziesiątkę. Nie będę poprawiał, bo mogę chybić.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mam ambiwalentne uczucia.Cenię pewne cechy B.Komorowskiego, ale bardziej przemawiają do mnie wyrazistość,energia,. a nawet to co dziennikarze nazywają "wpadkami" R. Sikorskiego. Te dosadne, ale nie demagogiczne!! bon moty czynią R.Sikorskiego bardziej przejrzystym i bardziej bliskim politykiem. Język polski odznacza się bogactwem słów, ale i też niejednoznacznością. "Czepianie" się słów, różnorodność interpretacji a tym samym brak jednoznacznej czytelności wypowiedzi są powszechnymi bolączkami społeczeństwa polskiego.Jeśli przyjmie się, że polityk powinien ważyć słowa, to razi mnie ta tendencja w życiu młodych ludzi, którzy nie pamiętają argumentacji, za to aż za dobrze pamiętają potknięcia,przejęzyczenia, które zaczynają żyć w ten sposób swoim własnym życiem...
Pamiętajmy jednak, że czas znobilitował język L.Wałęsy...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Debaty nie oglądałem, ale z opisu mam wrażenie, że była to reklama platformy, a nie szczera debata kontrkandydatów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wg. mnie lepiej wypadł Sikorski. Podczas jego wypowiedzi moja uwaga była przykuta do konca. U Komorowskiego za dużo eleganckiego gadania i za mało treści. Mimo wyraźnego zdenerwowania Sikorski bardziej do mnie przemawiał.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Moim zdaniem Sikorski był bardziej wiarygodny i błyskotliwszy. Pobłażliwa mina Komorowskiego świadczyla jednak o tym, że jest pewien, kto zostanie faworytem PO.

Komentarz został ukrytyrozwiń

No właśnie...nikt tu nie chce komentarza napisać...a dlaczego?
...bo Polsce wszyscy pchają się do władzy, tylko nikt nie chce rządzić i ponosić za to odpowiedzialność.
Tylko obietnice bez pokrycia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Po co zatem nam prezydent skoro ograniczymy u prawo weta? Tworzymy urząd reprezentacyjny? Nie chce płacić ze swoich podatków człowiekowi, który tylko się uśmiecha! Politycy mają się dogadywać, a nie zmieniać konstytucje tak, aby tylko jedna partia rządziła. Balcerowicz na prezydenta!! :D Balcerowicz musi odejść! Ale odejść od swojej dotychczasowej drogi i wstąpić znowu na droge polityczną.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Właśnie oglądam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.