Facebook Google+ Twitter

Debata z Donaldem Tuskiem w sprawie ACTA zbojkotowana. Prawie

- Najpierw prawda potem debata - napisały do premiera Tuska organizacje dotychczas konsultujące z rządem kwestie dotyczące polskiego internetu. Ich przedstawiciele nie zjawią się w poniedziałek w kancelarii premiera podczas spotkania w sprawie ACTA; w dyskusji mogą uczestniczyć przez internet.

Pierwsza debata obywatelska po podpisaniu przez rząd umowy handlowej dotyczącej zwalczania obrotu towarami podrobionymi ACTA, 4 lutego odbyła się w Gdańsku. / Fot. PAP/A. WarżawaSkąd takie stanowisko? Wyjaśnienie zawiera list otwarty, zamieszczony na stronie Fundacji Panoptykon, w dotychczasowych konsultacjach reprezentującej także Stowarzyszenie Dziennikarzy Obywatelskich. Sygnatariuszami listu są organizatorzy "Improwizowanego Kongresu Wolnego Internetu": Fundacja Panoptykon, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Fundacja Nowoczesna Polska, Fundacja Wolnego i Otwartego Oprogramowania, Internet Society Poland i Polska Grupa Użytkowników Linuksa, Centrum Cyfrowe Projekt:Polska oraz organizatorzy protestów przeciwko ACTA w różnych miastach Polski.

- Dziękujemy za zaproszenie na poniedziałkowe spotkanie - piszą organizacje do premiera Donalda Tuska. - "Doceniamy próbę włączenia się rządu w obywatelską debatę dotyczącą wolności i praw w internecie. Z satysfakcją przyjęliśmy zapowiadane przez ministra Michała Boniego konsultacje społeczne na tematy związane z regulacją internetu. Jednak w świetle kontrowersji, jakie narosły wokół tematu ACTA, uważamy, że warunkiem niezbędnym do prowadzenia tej debaty w sposób uczciwy jest jej pełna jawność i otwartość. Dlatego postulujemy:

1. Najpierw prawda, potem debata

Nie można toczyć uczciwej debaty w sytuacji asymetrii informacyjnej. Zapowiedź premiera o zawieszeniu ratyfikacji jest dla nas niezrozumiała. Nie wiemy, jakie konkretnie kroki rząd ma na myśli. Obecnie tylko rząd zna precyzyjnie znaczenie traktatu ACTA, bo treść niejasnych postanowień (np. "skala handlowa" czy "piractwo") wyjaśnią dopiero niejawne dziś stanowiska negocjacyjne państw biorących udział w procesie tworzenia ACTA. To oznacza, że niezbędnym warunkiem toczenia dalszej debaty na ten temat na poziomie globalnym, w świetle grożącej nam ratyfikacji, jest oficjalna publikacja wszystkich dokumentów.

2. Konkrety, a nie deklaracje

Oczekujemy od premiera konkretnych działań, które potwierdzą polityczne deklaracje o "zawieszeniu ratyfikacji". Takim krokiem powinno być przyjęcie przez klub parlamentarny PO jasnego stanowiska w sprawie ACTA. Takie stanowisko będzie również miało wpływ na postawę posłów Parlamentu Europejskiego. Nie jest jasny także stosunek rządu RP do propozycji wysłania wniosku do Trybunału Sprawiedliwości UE o wydanie opinii, czy ACTA jest zgodne z prawem europejskim oraz prawami człowieka.

3. Konsultacje w Internecie, a nie w gabinecie

Demonstracja w Szwecji. / Fot. PAPDzięki zaangażowaniu polskiego społeczeństwa debata publiczna na temat ACTA już się rozpoczęła. Toczy się w mediach tradycyjnych i w internecie. Serdecznie zapraszamy Premiera i polski rząd do wzięcia udziału w tej debacie. Debata ta nie zastąpi jednak realnych konsultacji społecznych. Dotychczasowe - zamknięte i nietransparentne - sposoby ich prowadzenia przez rząd nie sprawdzają się, co pokazały wydarzenia ostatnich tygodni. Spotkania na salonach, organizowane z dnia na dzień, nie zastąpią realnych narzędzi udziału społeczeństwa w procesie stanowienia prawa. Oczekujemy, że rząd zaproponuje taką formułę konsultacji, która zapewni całemu społeczeństwu udział w dyskusji.

Dlatego organizatorzy Improwizowanego Kongresu Wolnego Internetu nie pojawią się budynku Kancelarii Premiera osobiście. Liczymy na to, że głosy uczestników spotkania transmitowane za pośrednictwem mediów elektronicznych będą w należyty sposób reprezentowane."

Pełny tekst:
Fundacja Panoptykon


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

V KOLUMNA
  • V KOLUMNA
  • 08.02.2012 18:16

KOMERCHA I KONSUMPCJONALISCI ZORIENTUJA SIE O CO CHODZI....GDY ZACZNA PLACIC NIEWIADOMO ZA CO I WSZEDZIE.....ZYCZE IGNORANCJI MOZLIWOSCI ROZMOWY....BEZPLATNIE...!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
50-latek
  • 50-latek
  • 06.02.2012 20:47

pan tusk zawsze improwizował ludzie łykali to tym razem nie wyszło i dobrze . w końcu szczególnie młodzi ludzie poprzez actę zrozumieli .co tworzy ten rząd na czele z p.tuskiem wstydzę się że nami i państwem kierują tacy ludzie

Komentarz został ukrytyrozwiń
stary żyd.
  • stary żyd.
  • 06.02.2012 20:46

AKTA "zawiesza" choć prawnicy mówią że niema czegoś takiego skoro się ten traktat podpisało, a wycofać podpisu ukochany przywódca nie zamierza.I co mu zrobicie?Nawet taki gamoń jak on was polaczki wykiwał.

Komentarz został ukrytyrozwiń

I bardzo dobrze. PR Tuskowi już się wyczerpał. Teraz pora na konkretne działania. PO pewnie żałuje że sprawa nie wypaliła w poprzednie kadencji, wtedy byłoby na kogo zwalić całą winę, na PIS oczywiście a tak..

Komentarz został ukrytyrozwiń
wolnypolak.pl
  • wolnypolak.pl
  • 06.02.2012 09:59

- Bracia internauci, czego chcecie? Czy chcecie darować jeńca wolnością?

- Tak! - odpowiedzieli skinieniem głową internauci

- Chcecie, by odszedł bez pomsty i kary?

- Tak!

Komentarz został ukrytyrozwiń
prozak
  • prozak
  • 06.02.2012 07:00

Świat znalazł się na krawędzi! Doszliśmy do jakiejś paranoi przyjmując ACTA. Pomijając prawa autorskie w internecie które można rozwiązać w inny sposób niż wprowadzając dziwne regulacje staniemy się bezwolna masą nie mająca na nic wpływu.Przykładowo do tej pory było tak, ze ktoś kto wymyślił sposób na zastąpienie ropy naftowej liczył że przemysł paliwowy wykupi pomysł aby nie dopuścić do zmniejszenia wpływów ze sprzedaży, dla upartych kasa mogła być większa lub można było liczyć że pomysł zostanie wprowadzony w życie. Po przyjęciu tych regulacji ACTA okaże się że patenty załatwią swoje. W USA są opatentowane takie głupoty że praktycznie do każdego nowego pomysłu można dopasować patent i przejąć pomysł.Dochodzimy do tego ze światem na całego będą rządzić wielkie korporacje, a zwykły człowiek nic nie będzie znaczył.A rząd PO, PSL przestał już reprezentować polaków a reprezentuje amerykanów i wielkie korporacje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ekipa Tuska już od kilku miesięcy działa jak fizyk eksperymantalny - wali na oślep i obserwuje skutki.
Ten pierwszy, do tego walenia używa rozpędzonych cząstek materii, a ci drudzy, projektami ustaw lub gotowymi "dopracowanymi" i już do wdrożenia w życie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Prztyczek w nos całkowicie zasłużony. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.