Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

16674 miejsce

Debiut Marka Hłaski trafi na rynek 23 września. Powieść "Wilk" ukaże się po raz pierwszy

Debiutancka powieść Marka Hłaski pt. "Wilk" ujrzy światło dzienne 23 września. Wyda ją wydawnictwo Iskry w dwóch wersjach: naukowej i popularnej.

 / Fot. By Zbigniew Kresowaty (zbiory prywatne) [Attribution], via Wikimedia Commons– Hłasko napisał tę powieść właśnie dla Iskier, umowa została podpisana w 1953 roku – opowiada Edyta Woźnica z Wydawnictwa Iskry. – Książka nigdy się nie ukazała, bo autor przynosił nowe, poprawione wersje, a potem zajął się opowiadaniami i nie wrócił do tej książki – dodaje. – Jej publikację zaproponował wydawnictwu Radosław Młynarczyk, który pisał o Hłasce pracę naukową.

Prezes Wiesław Uchański stwierdził, że to bardzo dobry pomysł. „Wilk” zostanie wydany w dwóch wersjach: naukowej i popularnej. Edycja naukowa, wydana w nieco mniejszym nakładzie, zostanie zaopatrzona w komentarze naukowe i przypisy, będzie także dostępna dla wszystkich czytelników – opowiada Edyta Woźnica.

Akcja „Wilka” toczy się w dwudziestoleciu międzywojennym. To opowieść o Ryśku Lewandowskim, dorastającym w biednej dzielnicy. Rysiek marzy o lepszym życiu, kocha westerny, w których znajduje spełnienie swoich marzeń. Marek Hłasko, sławny autor znanych powieści: „Piękni dwudziestoletni”, „Ósmy dzień tygodnia”, „Sowa, córka piekarza”, opowiadań, czarujący skandalista znany z licznych romansów i flirtów, mieszkał we Wrocławiu, uczył się w Legnicy, pracował w Bystrzycy Kłodzkiej.

Urodził się w Warszawie i razem z matką, Marią Hłasko (z domu Rosiak), po upadku powstania wyszedł z Warszawy. Razem tułali się po Polsce. Z Wrocławiem ich dzieje związały się w 1946 roku: pani Maria przyjechała na Dolny Śląsk z synem i Kazimierzem Gryczkiewiczem, przyszłym mężem. Marek Hłasko miał dwanaście lat, kiedy zamieszkali na Sępolnie przy ul. Borelowskiego 44, łączącej Dembowskiego z Pierwszej Dywizji. Dziś jest tam tablica pamiątkowa, ufundowana w 1989 roku przez Zytę Kwiecińską, cioteczną siostrę Marka.

W 1956 roku Marek Hłasko dostał mieszkanie w Warszawie. Wrócił do Wrocławia w 1957 roku i poznał Sonję Ziemann, niemiecką gwiazdę X muzy, przyszłą żonę. Aleksander Ford w Wytwórni Filmów Fabularnych przy ul. Wystawowej kręcił „Ósmy dzień tygodnia” według jego opowiadania, a Ziemann zagrała Agnieszkę.
Jeszcze w 1982 we Wrocławskim Teatrze Współczesnym Bogusław Jasiński (reżyser) we współpracy inscenizacyjnej z Kazimierzem Braunem pokazali premierę „Palcie ryż każdego dnia” Marka Hłaski.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Z pisarstwem Marka Hłaski zetknąłem się jeszcze w czasach podstawówki. "Biało-czarne" cztery tomy, które wtedy wydał "Czytelnik", zajmowały mój czas niezliczoną ilość razy. Tylko cieszyć się z odkładanego debiutu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To propozycja lektury utworu literackiego Marka Hłaski godna jak sadzę naszej uwagi zatem czekamy niecierpliwie do wrzęsnie jak powieśc "Wilk" Marka Hłaski ukaże się po raz pierwszy

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.