Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Debiut Marka Hłaski trafi na rynek 23 września. Powieść "Wilk" ukaże się po raz pierwszy

Redakcja Wiadomości24.pl
Redakcja Wiadomości24.pl
By Zbigniew Kresowaty (zbiory prywatne) [Attribution], via Wikimedia Commons
Debiutancka powieść Marka Hłaski pt. "Wilk" ujrzy światło dzienne 23 września. Wyda ją wydawnictwo Iskry w dwóch wersjach: naukowej i popularnej.

– Hłasko napisał tę powieść właśnie dla Iskier, umowa została podpisana w 1953 roku – opowiada Edyta Woźnica z Wydawnictwa Iskry. – Książka nigdy się nie ukazała, bo autor przynosił nowe, poprawione wersje, a potem zajął się opowiadaniami i nie wrócił do tej książki – dodaje. – Jej publikację zaproponował wydawnictwu Radosław Młynarczyk, który pisał o Hłasce pracę naukową.

Prezes Wiesław Uchański stwierdził, że to bardzo dobry pomysł. „Wilk” zostanie wydany w dwóch wersjach: naukowej i popularnej. Edycja naukowa, wydana w nieco mniejszym nakładzie, zostanie zaopatrzona w komentarze naukowe i przypisy, będzie także dostępna dla wszystkich czytelników – opowiada Edyta Woźnica.

Akcja „Wilka” toczy się w dwudziestoleciu międzywojennym. To opowieść o Ryśku Lewandowskim, dorastającym w biednej dzielnicy. Rysiek marzy o lepszym życiu, kocha westerny, w których znajduje spełnienie swoich marzeń. Marek Hłasko, sławny autor znanych powieści: „Piękni dwudziestoletni”, „Ósmy dzień tygodnia”, „Sowa, córka piekarza”, opowiadań, czarujący skandalista znany z licznych romansów i flirtów, mieszkał we Wrocławiu, uczył się w Legnicy, pracował w Bystrzycy Kłodzkiej.

Urodził się w Warszawie i razem z matką, Marią Hłasko (z domu Rosiak), po upadku powstania wyszedł z Warszawy. Razem tułali się po Polsce. Z Wrocławiem ich dzieje związały się w 1946 roku: pani Maria przyjechała na Dolny Śląsk z synem i Kazimierzem Gryczkiewiczem, przyszłym mężem. Marek Hłasko miał dwanaście lat, kiedy zamieszkali na Sępolnie przy ul. Borelowskiego 44, łączącej Dembowskiego z Pierwszej Dywizji. Dziś jest tam tablica pamiątkowa, ufundowana w 1989 roku przez Zytę Kwiecińską, cioteczną siostrę Marka.

W 1956 roku Marek Hłasko dostał mieszkanie w Warszawie. Wrócił do Wrocławia w 1957 roku i poznał Sonję Ziemann, niemiecką gwiazdę X muzy, przyszłą żonę. Aleksander Ford w Wytwórni Filmów Fabularnych przy ul. Wystawowej kręcił „Ósmy dzień tygodnia” według jego opowiadania, a Ziemann zagrała Agnieszkę.
Jeszcze w 1982 we Wrocławskim Teatrze Współczesnym Bogusław Jasiński (reżyser) we współpracy inscenizacyjnej z Kazimierzem Braunem pokazali premierę „Palcie ryż każdego dnia” Marka Hłaski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto