Facebook Google+ Twitter

Debiutant zwycięzcą maratonu nowojorskiego!

Łotyszka Jelena Prokopczuk i debiutant w maratonie, Brazylijczyk Marilson Gomes dos Santos zostali zwycięzcami najsłynniejszego na świecie 37. maratonu nowojorskiego.

Pasta party przed maratonem w Atenach w 2005 r. Mistrz olimpijski w maratonie Stefano Baldini (w środku). Po lewej Dariusz Tomaszewski, a po prawej autor (obydwa KKB Dystans).W biegu uczestniczyło ponad 37 tys. biegaczy ze 100 krajów, w tym słynny kolarz Lance Armstrong. Kibicowało im ponad 2 mln kibiców na ulicach NY i kilkaset milionów przed ekranami telewizorów.

Maraton nowojorski to najsłynniejszy bieg maratoński na świecie. Co roku startuje w nim ponad 30 tys. biegaczy z całego świata. Gdyby organizatorzy New York Runners Club nie ograniczyli liczby startujących, to na ulicach Nowego Jorku biegło by z pewnością grubo ponad 50 tys. osób.
Jak co roku na starcie zjawiła się śmietanka najlepszych maratończyków świata, począwszy od Kenijczyka Paula Tergata na mistrzu olimpijskim Stefano Baldinim skończywszy.
Wśród pań od samego początku w czołówce była Łotyszka Jelena Prokopczuk, ubiegłoroczna zwyciężczyni maratonu nowojorskiego. Kiedy biegnącą tuż za nią Ukrainkę Tatianę Hladyr zaczęły łapać skurcze, Prokopczuk nieco przycisnęła i pomimo iż Hladyr odzyskała siły, Łotyszka z czasem 2:25:05 nie dała już sobie odebrać zwycięstwa. Prokopczuk jest szóstą kobietą w historii maratonu nowojorskiego, której udało sie dwa razy wygrać tę imprezę.

Zdecydowaną większośc maratończyków to amatorzy /fot. John ZwicklRywalizacja mężczyzn przebiegała pod dyktando grupy Kenijczyków z Paulem Tergatem na czele. Od 6 lat reprezentacji Afryki - najczęściej Kenijczycy - wygrywają maraton nowojorski i co roku, zakochani w biegach maratońskich Amerykanie chcą im pokrzyżować szyki. Tym razem udało się wygrać reprezentantowi Ameryki, tyle że Południowej - Brazylijczykowi Marilsonowi Gomes dos Santos, który zdecydowanie wyprzedził niewielką grupę pościgowa z którą biegł prawie przez 20 ostatnich kilometrów i z czasem 2:09:58 zwyciężył. Gomes Dos Santos nie jest amatorem, ale w maratonie startował po raz pierwszy. Jak widać z doskonałym skutkiem. Mistrz olimpijski Stefano Baldini ostatecznie przybiegł na 6 miejscu.
W nowojorskim maratonie uczestniczyło wiele znanych osób w tym Lance Armstrong kilkukrotny zwycięzca Tour de France. Przed maratonem Armstrong mówił, ze jego celem jest przebiegnięcie dystansu 42 km 195 metrów w czasie krótszym niż 3 godziny. Cel osiągnął, uzyskując wynik o blisko dwie minuty poniżej 3 godzin.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.