Facebook Google+ Twitter

Dębówka pod Lublinem. Poprawią niebezpieczne przejście dla pieszych?

Gdy przed kilkoma laty w miejscowości Dębówka, na drodze krajowej nr 17 ustawione zostało oświetlone przejście dla pieszych, wydawało się, że poprawi to bezpieczeństwo mieszkańców. Niestety, z biegiem czasu okazało się, że jest inaczej.

 / Fot. Kamil Zieliński / Fot. RedakcjaPrzejście, znajdujące się na trasie z Lublina do Jastkowa, miało pozwolić mieszkańcom Dębówki, miejscowości położonej po obu stronach tej trasy, bezpieczne korzystanie z komunikacji (przejście zlokalizowane w pobliżu przystanku ZTM i PKS). Przejście posiada oświetlenie, dzięki któremu widoczny jest jego obszar oraz pulsacyjne światło ostrzegawcze (widoczne z dużej odległości), sugerujące kierowcom, że zbliżają się do miejsca przeznaczonego dla pieszych. Niestety, tutaj pojawia się problem. Wspomniane oświetlenie, jak i światło ostrzegawcze działają głównie w ciągu dnia i w letnie wieczory. Jesiennymi popołudniami i wieczorami, gdy szybciej zapada zmrok, zarówno oświetlenie, jak i światło ostrzegawcze są bardzo potrzebne, ponieważ przejście jest praktycznie niewidoczne.

Ten odcinek drogi krajowej nr 17 pozwala na szybką jazdę, przez co kierowcy często przekraczają dozwoloną prędkość. Przejście usytuowane jest na wzniesieniu, co sprawia, że jest ono jeszcze mniej widoczne dla kierowców jadących w stronę Lublina.

Przejście dla pieszych, którego celem była poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, zupełnie nie spełnia swojej roli, bowiem po zmroku jest niemal całkowicie niewidoczne.

Ponieważ przejście znajduje się na drodze krajowej nr 17, informacji na temat tego, dlaczego przejście nie jest oświetlone, pomimo że jest taka możliwość, szukałem w lubelskim oddziale
Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Na temat bezpieczeństwa tego przejścia udało mi się porozmawiać z dyrektorem oddziału, inż. Januszem Wójtowiczem, który powiedział, że przejścia dla pieszych ustawiane są w rejonach, w których mogą mieć istotny wpływ na poprawę bezpieczeństwa. Uświadomił mi także, że przy takiej liczbie przejść dla pieszych, jaka znajduje się w rejonie zarządzania lubelskiego oddziału GDDKiA, niemożliwe jest kontrolowanie działania oświetlenia każdego z nich. Inżynier Wójtowicz zapewnił mnie jednak, że w najbliższym czasie sprawa zostanie zbadana i podjęte zostaną działania, których celem będzie usunięcie usterki oświetlenia.

Co ciekawe, podobne przejście dla pieszych, znajdujące się kilkaset metrów dalej, posiada w pełni sprawne oświetlenie.

Mam nadzieję, że w najbliższym czasie, mieszkańcy Dębówki ponownie będą mogli bezpiecznie korzystać z przejścia dla pieszych. Postaram się obserwować sprawę, a gdy tylko zobaczę, że nastąpiła jakaś zmiana, z pewnością o tym napiszę.


Tak widzą przejście kierowcy, który jadą do Lublina w ciągu dnia. Odległość od przejścia wynosi około 40 metrów. / Fot. Kamil Zieliński Tak przejście widzą kierowcy jadący do Lublina, około godziny 17:00. Odległość do przejścia - około 40 metrów. / Fot. Kamil Zieliński Przejście widoczne od strony Lublina. Szeroka trasa widoczna za nim, zachęca wielu kierowców do szybkiej jazdy. / Fot. Kamil ZielińskiTak widzi przejście kierowca jadący z Lublina. Odległość wynosi około 30 metrów. / Fot. Kamil Zieliński

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.